Gimnasta Laura Jurcă s-a clasat, vineri, pe locul 7, iar Diana Bulimar pe locul 10, în finală la individual compus, la Campionatele Europene individuale de la Montpellier.

323 afișări
Imaginea articolului Campionatele Europene de gimnastică: Laura Jurcă, locul 7, Bulimar pe 10, în finală la individual compus

Laura Jurcă (Imagine: Aleksandar Djorovici/Mediafax Foto)

Diana Bulimar a fost notată în finala la individual compus cu 13,766 la sărituri, 13,533 la paralele, 13,666 la bârnă şi 13,666 la sol, în timp ce Laura Jurcă a obţinut următoarele note: sol 13,733, sărituri 14,766, 12,866 la paralele, 13,500 la bârnă. Ca urmare, Bulimar s-a clasat pe locul 10 (54,631 puncte), iar Jurcă a ocupat poziţia a şaptea (54,865 puncte).

Medalia de aur a revenit gimnastei Giulia Steingruber (Elveţia, 57,873 puncte), urmată pe podium de rusoaica Marian Karenkova (57,132) şi de Elissa Downie (Marea Britanie, 56,623).

La Campionatele Europene individuale de la Montpellier, România va mai fi reprezentată, duminică, de Andreea Munteanu în finalele de la sol şi bârnă, respectiv Marius Berbecar şi Andrei Muntean în finală la paralele.

La Campionatele Europene individuale de la Montpellier participă 167 de sportivi din 38 ţări în concursul masculin şi 100 de gimnaste din 33 de ţări în competiţia feminină.

La finalul competiţiei, preşedintele Uniunii Europene de Gimnastică, Georges Guelzec, va înmâna drapelul forului european următoarei gazde a a CE, Bucureşti (2017).