Formaţia spaniolă FC Sevilla a câştigat Liga Europa, după ce a învins, miercuri, cu scorul de 4-2, în urma executării loviturilor de departajare, echipa portugheză Bnefica Lisabona, în finala disputată pe Juventus Stadium din Torino.

1460 afișări
Imaginea articolului FINALA LIGII EUROPA: FC Sevilla câştigă TROFEUL. Cardozo şi Rodrigo nu au reuşit să înscrie pentru Benfica - GALERIE FOTO

FINALA LIGII EUROPA: FC Sevilla câştigă TROFEUL. Cardozo şi Rodrigo nu au reuşit să înscrie pentru Benfica - GALERIE FOTO (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

La finalul celor 90 de minute şi a celor două reprize de prelungiri, scorul a fost egal, 0-0.

La loviturile de departajare pentru FC Sevilla au marcat Bacca, Mbia, Coke şi Gameiro, în timp ce pentru Benfica au înscris Lima şi Luisao. Cardozo şi Rodrigo au ratat.

FC Sevilla: Beto - Coke, Pareja, Fazio, Alberto Moreno - Carrico, Mbia - Reyes (Marin '78, Gameiro '104), Rakitici, Vitolo (Figueiras '110) - Bacca. Antrenor: Unai Emery

Benfica Lisabona: Oblak - Maxi Pereira, Luisao, Garay, Siqueira (Cardozo '99) - Amorim - Sulejmani (Almeida '24), Gomes, Gaitan (Cavaleiro '119) - Rodrigo, Lima. Antrenor: Jorge Jesus

Cartonaşe galbene: Fazio '11, Moreno '13, Coke '98 / Siqueira '30, Almeida '100

Meciul a fost arbitrat de germanul Felix Brych, ajutat de asistenţii Mark Borsch şi Stefan Lupp şi de asistenţii suplimentari Tobias Welz şi Bastian Dankert. Rezervă pentru asistenţi a fost germanul Thorsten Schiffner, iar rezervă pentru central a fost desemnat sârbul Milorad Mazici.

La meci au asistat 33.120 de spectatori.

Gameiro înscrie. FC SEVILLA CÂŞTIGĂ cu 4-2

Luisao înscrie pentru Benfica

Coke înscrie pentru Sevilla.

Rodrigo ratează. Beto apără al doilea penalti.

Mbia marchează pentru Sevilla. Sevilla - Benfica , scor 2-1

Cardozo ratează.

Bacca marchează pentru Sevilla. Scor 1-1

Lima execută primul penalti pentru Benfica şi înscrie. Sevilla - Benfica, scor 0- 1

Minutul 120+2: Felix Brych fluieră sfârşitul prelungirilor. Urmează loviturile de departajare

Minutul 103: Gameiro îl înlocuieşte pe Marin la Sevilla

Minutul 100: Bacca ratează o şansă importantă şi şutează pe lângă poarta lui Oblak

Minutul 83: Lima şutează puternic, dar nu îl surprinde pe Beto

Minutul 79: Lima întârzie o fază periculoasă la poarta FC Sevilla şi este deposedat

Minutul 77: Sevilla îl schimbă pe Reyes cu Marko Marin

Minutul 73: Pareja opreşte un atac al lui Maxi Pereira

Minutul 68: Fazio este faultat. Lovitură liberă pentru Sevilla

Minutul 65: Corner pentru Sevilla. Execută Rakitici

Minutul 64: Acţiune periculoasă la poarta Benficăi. Vitolo nu reuşeşte să finalizeze

Minutul 60: Şutul lui Coke este respins de Oblak. Oblak este lovit de Bacca

Minutul 59: Lima cade în careul Sevillei, în urma unei acţiuni periculoase

Minutul 55: Lima cade în careul Sevillei, dar nu primeşte penalti

Minutul 54: Reyes nu finalizează o intervenţie periculoasă la poarta lui Oblak

Minutul 52: Rakitici ratează o ocazie foarte bună pentru Sevilla. olicită penalti, dar nu îi este acordat

Minutul 38: Fază periculoasă la poarta Benficăi

Minutul 38: Rakitici execută o lovitură de la colţ, dar apărarea Benficăi respinge

Minutul 37: Siqueira opreşte un atac al Sevillei şi trimite în corner

Minutul 36: Moreno şutează spre poartă, dar Oblak interceptează fără probleme

Minutul 29: Cartonaş galben pentru Siqueira, în urma faulturilor repetate în momente importante ale partidei

Minutul 24: Almeida îl înlocuieşte pe Sulejmani pe teren

Minutul 22: Sulejmani se resimte după atacul lui Moreno

Minutul 14: Ocazie mare de gol pentru Benfica, dejucată de Beto

Minutul 12: Alberto Moreno primeşte un cartonaş galben după o intervenţie la Sulejmani

Minutul 11: Fazio primeşte cartonaş galben după un atac asupra lui Sulejmani