Primele finale din cadrul Campionatelor Europene individuale de gimmnastică de la Szczecin (Polonia) s-au disputat vineri, în cadrul probelor complete (individual compus). România a avut o singură reprezentantă în ”gală”, pe Denisa Golgotă.

152 afișări
Imaginea articolului Gimnasta Denisa Golgotă a terminat pe17 proba de individual compus, de la Campionatul European

Sportiva antrenată de Nicolae Forminte a avut un concurs mai slab ca în calificări, când a acumulat 53.299 puncte. Dacă ar fi repetat evoluţia (cu aceleaşi notări), s-ar fi clasat pe locul 4. Denisa a încheiat însă finala cu un total de 50.499 puncte, ceea ce i-a adus abia poziţia a 17-a. Podiumul a fost ocupat de: 1. Melanie de Jesus dos Santos (Fra) 55.433p, 2. Elisa Downie (M.Britanie) 55.365 p, 3. Angelina Melnikova (Rus) 55.065.

Notele Denisei Golgotă din finală: 14.260 (sărituri), 11.800 (paralele), 11.700 (bârnă), 12.730 (sol).

Denisa mai are trei finale: sărituri (sâmbătă), bârnă şi sol (duminică).

La individual compus masculin, podiumul a fost următorul: 1. Nikita Nagornyy (Rus) 88.665 p, 2. Artur Dalaloyan (Rus) 87.832 p, 3. Marios Georgiou (Cipru) 84.398.