Gloria Bistriţa a învins Oţelul, scor 2-1

Echipa Gloria Bistriţa a învins, duminică, pe teren propriu, formaţia Oţelul Galaţi, scor 2-1 (0-1), într-un meci din cadrul etapei a X-a a Ligii I.

12 afișări
Imaginea articolului Gloria Bistriţa a învins Oţelul, scor 2-1

Gloria Bistriţa a învins Oţelul, scor 2-1 (Imagine: Mircea Roşca/Mediafax Foto)

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 24 prin Antal, iar gazdele au obţinut victoria prin "dubla" lui Borbely '48 şi '71.

Antal a punctat în minutul 24, când a reluat în poartă, de la 7 metri, de lângă Dinu Sănmărtean, balonul venit din centrarea lui Pena, de pe partea stângă.

În minutul 48, Borbely a egalat, marcând cu o lovitură de cap, din careul mic, la o lovitură de colţ executată de pe partea dreaptă de Băjenaru.

Borbely a reuşit "dubla" în minutul 71, când a şutat din interiorul careului mare, după o pătrundere pe partea stângă, finalizată cu centrare a lui Lucian Sănmărtean.

Gloria Bistriţa: 22. Albuţ - 20. Homei, 4. V. Năstase, 3. Ciucă, 27. D. Sănmărtean (5. Velcovici '79) - 7. Coroian - 24. Hora, 14. Achim (9. Keita '46), 10. L. Sănmărtean, 30. Băjenaru (26. Enescu '83) - 11. Borbely. Antrenor: Marian Pană.

Oţelul Galaţi: 12. Kolev - 3. Râpă, 16. Sârghi, 31. Jelev, 23. Sălăgeanu - 37. Viglianti, 29. Giurgiu - 8. Antal, 30. G. Paraschiv (15. Ibeh '46), 11. M. Matei (9. Axente '78) - 27. Pena. Antrenor: Dorinel Munteanu.

Cartonaşe galbene: Albuţ '56, V. Năstase '56, Keita '63, Băjenaru '75, Velcovici '84 / Antal '32, Viglianti '37, '60, Giurgiu '53, Sălăgeanu '90.

Cartonaş roşu: Viglianti '60.

Arbitri: Ovidiu Haţegan (central) - Radu Ghinguleac, Mircea Orbuleţ (asistenţi) - Paul Unimatan (rezervă).

Observatori: Mircea Cezar Ionescu, Valeriu Ioniţă.

La meci au asistat aproximativ 2.000 de spectatori, dintre care 30 de gălăţeni.

În minutul 56, Albuţ şi Năstase au primit câte un cartonaş galben, după ce s-au certat şi s-au împins reciproc.

Albuţ a apărat un penalti executat de Pena, în minutul 65, lovitura de pedeapsă fiind acordată pentru un fault al lui Dinu Sănmărtean la Antal.

În minutul 75, directorul tehnic al echipei Gloria, Florin Halagian, a fost trimis în tribună de arbitrul Haţegan, pentru proteste.