Jucătoarea Simona Halep, locul 7 WTA şi cap de serie numărul 6, a fost învinsă, sâmbătă, cu scorul de 6-3, 6-4, de poloneza Agnieszka Radwanska, locul 3 WTA şi a doua favorită, în semifinalele turneului de categorie Premier Mandatory de la Indian Wells.

7391 afișări
Imaginea articolului Simona Halep a ratat calificarea în finala Indian Wells, după 3-6, 4-6 cu Agnieszka Radwanska

Simona Halep (Imagine: Mediafax Foto / AFP)

Partida a durat aproape o oră şi 25 de minute.

Calificarea în penultimul act al turneului de la Indian Wells este recompensată cu 225.000 de dolari şi 390 de puncte WTA.

Halep va ocupa începând de luni locul 5 WTA, care reprezintă cea mai bună clasare din istorie a unei jucătoare din România.

În cealaltă semifinală, care va urma meciului Halep-Radwanska, se vor întâlni chinezoaica Na Li, cap de serie numărul 1 şi locul 2 WTA, şi italianca Flavia Pennetta, cap de serie numărul 20 şi locul 21 WTA.

DESFĂŞURAREA LIVE TEXT:

5:01 MECIUL S-A TERMINAT. Radwanska se impune în semifinală la Indian Wells. Simona s-a înclinat în faţa Agnieszkăi cu 3-6, 4-6.

5:00 Minge de meci pentru Radwanka.

4:56 Simona şi-a câştigat cu greutate serviciul. Scorul e 4-5. Poloneza conduce şi serveşte pentru meci.

4:53 Radwanska are minge de meci.

4:50 Radwanska îşi câştigă serviciul şi duce scorul la 3-5. Poloneza e doar la un game distanţă de marea finală. Halep serveşte pentru a rămâne în meci.

4:43 Scor 3-4 în setul 2, Radwanska face break-ul. Poloneza conduce din nou meciul.

4:40 Radwanska şi-a câştigat serviciul, iar scorul devine 3-3. Halep serveşte.

4:38 Radwanska serveşte pentru a egala situaţia în setul 2.

4:37 Halep conduce în continuare cu 3-2.

4:35 Simona serveşte pentru a se detaşa.

4:32 3-1 pentru Simona! Halep a facut break în setul 2.

4:30 Simona are minge de break.

4:23 Simona îşi câştigă serviciul şi face 2-1 in setul 2. Jocul este foarte echilibrat, Halep pare să-şi fi intrat în mână.

4:20 Radwanska îşi câştigă serviciul şi face 1-1 în setul 2.

4:16 Simona a câştigat primul game, după cel mai frumos punct al partidei. Scorul este 1-0 în setul 2.

4:14 ÎNCEPE SETUL 2, Simona serveşte prima.

4:11 Radwanska a câştigat primul set cu 6-3.

4:08 Halep şi-a câştigat serviciul şi scorul devine 5-3. Trebuie să ia break-ul pentru a rămâne în set. Poloneza serveşte.

4:07 Simona are minge de game.

4:03 Scorul devine 5-2! Simona serveşte pentru a rămâne în set.

4:01 Jocul este strâns în game-ul 7. Poloneza are minge de game.

3:59 4-2! Simona şi-a câştigat serviciul la 0. Serveşte Radwanska.

3:56 Break pentru Simona, scorul este 4-1 pentru poloneză. Românca îşi revine treptat pe teren, jocul ei devine mai bun.

3:54 Minge de break pentru Simona în game-ul 5.

3:54 Simona a greşit multe mingi de la începutul meciului, iar poloneza a fructificat fiecare ezitare a Simonei.

3:52 Radwanska serveşte în game-ul 5.

3:51 Game-ul 4 se dovedeşte foarte greu pentru Simona Halep. 4-0, radwanska a facut break de 2 ori. Simona nu se regăseşte.

3:47 Radwanska are 3-0 după trei game-uri. Simona a fost la un pas de break, însă poloneza şi-a folosit avantajul serviciului.

3:44 Poloneza serveşte în game-ul 3.

3:43 2-0 pentru Radwanska. Poloneza a făcut break.

3: 40 Radwanska are 1-0, după ce şi-a câştigat serviciul.

Meciul de tenis a fost transmis, în direct şi în exclusivitate, în noaptea de vineri spre sâmbătă, începând cu ora 03.30, la Dolce Sport 1 şi Dolce Sport HD şi, online, pe www.dolcetv.ro, potrivit unui comunicat remis MEDIAFAX.

Pasionaţii de tenis mai au la dispoziţie în exclusivitate Davis Cup şi Fed Cup, dar şi unele turnee din WTA Premier Events şi ATP 500 Series.

Indiferent de reţeaua din care accesează www.dolcetv.ro sau utilizează aplicaţia Dolce Mobile TV, doritorii vor putea urmări online competiţii transmise în exclusivitate pe Dolce Sport, precum Formula 1, WRC, Turneul celor 6 Naţiuni, dar şi Indian Wells, Fed Cup, Davis Cup şi unele turnee din WTA Premier Events, Campionatele de Fotbal şi Baschet ale Greciei. Meciurile din UEFA Champions League, UEFA Europa League, din campionatele Italiei şi Franţei, din cupele Angliei şi Franţei, din Liga Campionilor la handbal masculin şi feminin sunt, de asemenea, disponibile pe dolcetv.ro.

Simona Halep şi Agnieszka Radwanska s-au întâlnit de cinci ori în circuitul WTA, scorul fiind 3-2 în favoarea jucătoarei de 25 de ani din Polonia, însă românca s-a impus în ultimele două meciuri, la Roma în 2013, scor 6-7, 6-1, 6-2, şi la Doha în acest an, scor 7-5, 6-2.

Halep s-a calificat în semifinale miercuri, după ce a învins-o, cu scorul de 6-2, 6-2 pe Casey Dellacqua (Australia), locul 78 în ierarhia mondială. În urma acestei victorii, coroborată cu eliminarea Jelenei Jankovici (Serbia) în sferturile de finală, Halep va ocupa începând de luni locul 5 WTA, care reprezintă cea mai bună clasare din istorie a unei jucătoare din România.

Radwanska s-a calificat în semifinale, după ce a învins-o pe sârboaica Jelena Jankovici, cu scorul de 7-5, 2-6, 6-4.

Calificarea în semifinalele turneului de la Indian Wells este recompensată cu 225.000 de dolari şi 390 de puncte WTA. Dacă va ajunge în finală, Halep îşi va asigura 650 de puncte WTA şi un cec în valoare de 500.000 de dolari. Câştigătoarea va fi recompensată cu 1.000 de puncte WTA şi un milion de dolari.