Roger Federer a revenit în top 10 ATP, după ce a câştigat Openul Australiei

Jucătorul elveţian de tenis Roger Federer a urcat şapte locuri, până pe 10, în clasamentul mondial, dat publicităţii luni, după ce a cucerit titlul la Openul Australiei, informează site-ul atpworldtour.com.

384 afișări
Imaginea articolului Roger Federer a revenit în top 10 ATP, după ce a câştigat Openul Australiei

Roger Federer a revenit în top 10 ATP, după ce a câştigat Openul Australiei (Imagine: Arhiva Foto Mediafax)

Federer, în vârstă de 35 de ani, l-a învins, duminică, pe spaniolul Rafael Nadal, scor 6-4, 3-6, 6-1, 3-6, 6-3, în finala turneului de la Melbourne. În urma succesului avut în Australia, Roger Federer a primit 2.701.000 de dolari, 2.000 de puncte ATP şi a revenit în top 10 mondial, cu 3.260 de puncte.

Finalistul de la Openul Australiei, Rafael Nadal, a avansat trei poziţii, până pe 6, cu 4.385. În top 5 s-a produs o singură schimbare. Elveţianul Stanislas Wawrinka ocupă, de luni, poziţia a treia, luându-i locul canadianului Milos Raonic. Andy Murray rămâne liderul ierarhiei, iar Novak Djokovic ocupă în continuare poziţia secundă.

Cel mai bine clasat jucător român rămăne Marius Copil, pe locul 129, cu 464 de puncte. La Openul Australiei, Copil a fost învins în primul tur din calificări.

La dublu, cei doi sportivi români din top 100 sunt în ascensiune. Horia Tecău a urcat un loc, până pe 18, iar Florin Mergea a avansat patru poziţii, până pe 23. Ambii au evoluat în optimile de finală ale probei de dublu la Openul Australiei.