România a pierdut meciul amical cu Belgia, scor 1-2

Echipa naţională a României a pierdut, cu scorul de 1-2 (0-2), meciul susţinut, vineri, la Liege, în compania selecţionatei Belgiei, golul reprezentativei "tricolore" fiind marcat de Daniel Niculae.

1137 afișări
Imaginea articolului România a pierdut meciul amical cu Belgia, scor 1-2

Belgia-România (Imagine: Shutterstock)

Golurile belgienilor au fost înscrise de Buyten '11 şi Cociş '43 autogol, în timp ce pentru România a marcat Daniel Niculae '65.

Belgia a deschis scorul printr-o lovitură de cap a fundaşului central Daniel Van Buyten, de la marginea careului mic, după o centrare din corner a lui Mertens.

Scorul a fost majorat după un autogol al lui Cociş, care a deviat în propria poartă o centrare a lui Vanden Borre.

România a revenit pe tabela de marcaj prin golul lui Daniel Niculae, care a înscris după o acţiune a lui Torje şi o pasă decisivă a lui Mazilu.

Echipa naţională a României a beneficiat şi de un penalti, în minutul 87 al meciului, ratat însă de căpitanul echipei, Răzvan Raţ. Arbitrul a dictat penalti după un fault al lui Van Buyten asupra lui Torje.

Belgia: Gillet - Vanden Borre, Kompany, Van Buyten, Vertonghen - Defour (Nainggolan '79), Fellaini - Chadli (Vossen '66), Witsel, Mertens (De Bruyne '79) - Mirallas (Dembele '66). Antrenor: Georges Leekens.

România: Tătăruşanu - Luchin (Pleaşcă '77, Găman '85), Chiricheş (Papp '70), Goian, Raţ - Lazăr (Mazilu '46), Pintilii - Varga (Torje '46), Cociş, B. Stancu (Tănase '46) - D. Niculae. Antrenor: Victor Piţurcă.

Cartonaşe galbene: Defour '76, Vossen '90 / Pintilii '70, Raţ '81.

Meciul a fost arbitrat de francezul Said Enjimi.

Fundaşul Marian Pleaşcă a debutat pentru echipa naţională a României în meciul cu Belgia, dar a fost înlocuit de selecţionerul Victor Piţurcă după opt minute, din cauza unei accidentări.

Naţionala României va mai juca un meci amical, marţi, 15 noiembrie, la Altach (Austria), cu echipa Greciei.

Vezi mai jos desfăşurarea LIVE TEXT a meciului:

Min. 1- S-a dat startul partidei, belgienii controlează începutul de joc.

Min. 9- Prima acţiune importantă a partidei, Mertens a intrat în careul nostru şi a şutat de la 8 metri, puţin pe lângă poarta lui Tătăruşanu

Min. 11- 1-0 pentru Belgia. Van Buyten deschide scorul cu o lovitură de cap, după un corner

Min. 12- Românii nu îşi revin după golul primit, Mirallas este din nou aproape să înscrie, dar şutul său este blocat

Min. 17- Prima ocazie a românilor. Bogdan Stancu primeşte un balon la marginea careului belgian, dar şutează peste poartă de la 11 metri

Min. 22- O altă ocazie a Belgiei. Chadli şutează peste poartă de la 8 metri, după o combinaţie cu Vanden Borre

Min. 32- România scapă ca prin urechile acului de primirea celui de-al doilea gol. Witzel marchează în poarta lăsată goală de Tătăruşanu, dar golul este anulat. Reluarea a arătat că jucătorul belgian era în poziţie regulamentară

Min. 43- 2-0 pentru Belgia. Cociş trimite în proprie poartă după o centrare a lui Vanden Borre.

Min. 45- Suporterii români îşi pierd răbdarea şi îi cer "Demisia" antrenorului Victor Piţurcă

Min. 45+1- Arbitrul fluieră finalul primei reprize, în care echipa noastră a suferit din plin şi a primit două goluri

Min. 45- Începe repriza a doua. Selecţionerul Victor Piţurcă efectuează trei modificări încă de la start, introducându-i pe Tănase, Torje şi Mazilu. Varga, Stancu şi Lazăr au fost înlocuiţi.

Min. 47- Chadli şutează de la marginea careului, dar Tătăruşanu prinde prompt

Min. 50- Suporterii revin la sentimente mai bune faţă de "naţională" şi încep să îşi încurajeze favoriţii

Min. 53- Tot belgienii au prima ocazie a reprizei secunde, Chadli şutează pe jos, din interiorul careului nostru, dar Tătăruşanu respinge cu piciorul

Min. 57- Cristi Tănase este semnalizat greşit în offside, într-o fază ce putea deveni periculoasă pentru "naţională". Tuşierul care a ridicat fanionul este acelaşi care a anulat greşit un gol al gazdelor în prima repriză

Min. 65- GOOOOL ROMÂNIA. Daniel Niculae marchează cu un şut din interiorul careului belgian, după o fază concepută de Torje şi o pasă a lui Ionuţ Mazilu

Min. 74- Vertonghen trimite în bară după o fază a experimentatului fundaş Van Buyten

Min. 79- Mare ocazie a "tricolorilor", Daniel Niculae scapă spre poarta belgienilor, dar şutează pe centru şi portarul Gillet reuşeşte să respingă. La reluare, Mazilu şutează spre poarta adversă, dar este blocat de un jucător belgian

Min. 87- Penalty pentru "naţională"!

Min. 88- Incredibil, Răzvan Raţ ratează penalty-ul! Şutează în stânga portarului Gillet, dar acesta respinge

Min. 89- Torje execută un corner, mingea ajunge la Mazilu, care cade în careu, dar nu se poate dicta penalty

Min. 90- Vossen cade şi el în careu, dar arbitrul îi arată cartonaş galben pentru simulare

Min. 90+2- Arbitrul fluieră finalul partidei. România pierde cu 2-1 în faţa Belgiei