Jucătoarea Simona Halep, locul 4 WTA, a suferit, vineri, prima înfrângere la Turneul Campioanelor, scor 6-7 (7), 6-3, 3-6, în faţa sportivei sârbe Ana Ivanovici, locul 7 WTA, în ultimul meci al Grupei Roşii, dar românca se califică de pe prima poziţie în semifinalele competiţiei de la Singapore.

13737 afișări
Imaginea articolului Turneul Campioanelor: Simona Halep, învinsă de Ana Ivanovici, scor 6-7, 6-3, 3-6. Românca încheie grupa pe primul loc şi o întâlneşte în semifinale pe Radwanska

Simona Halep (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

Ivanovici, care s-a impus în aproape două ore şi zece minute, a ratat calificarea în penultimul act al turneului, în ciuda victoriei obţinute. Ea trebuia să câştige partida cu Halep în două seturi pentru a se califica.

Setul obţinut de Halep, deja calificată înaintea meciurilor de vineri, îi permite astfel liderului mondial Serena Williams să-şi apere trofeul cucerit la ultimele două ediţii.

Partida de vineri a avut o desfăşurare ciudată, în prima sa parte, ţinând cont că de această întâlnire depindea prezenţa în semifinale a Serenei Williams. Ivanovici a început tare, cu servicii puternice, câştigând primul şi al treilea ghem. Halep a domolit-o repede şi a urcat scorul la 5-2, însă a urmat o serie de patru ghemuri fără replică pentru româncă. Susţinută de spectatori, Ivanovici a anulat cele două break-uri reuşite de Halep şi a trecut la conducere, cu 6-5. Sportiva din Constanţa a egalat la 6, reuşind astfel să-şi asigure numărul necesar de ghemuri pentru a rămâne pe locul 1 în Grupa Roşie.

Tie-break-ul a fost spectaculos, cu răsturnări de situaţie, ambele jucătoare având câte o minge de set. În cele din urmă, spotiva sârbă a reuşit să se impună cu 7-6 (7) şi părea că Simona Halep face un meci strategic, urmărind să-şi asigure primul loc în grupă şi să o elimine pe Serena Williams, care stătea "la mâna" acestui rezultat.

Setul al doilea a început echilibrat, dar tot românca a fost cea care a reuşit break-ul, în ghemul 4, şi s-a distanţat apoi la 4-1, moment în care a avut o minge de 5-1, pe serviciul adversarei. În loc să servească pentru set, românca s-a văzut din nou ajunsă de Ivanovici, la 4-3. Cu "ajutorul" înmulţirii greşelilor neforţate comise de Ivanovici, Halep a pus capăt speculaţiilor cu un nou break la acest scor şi cu un serviciu fructificat, câştigând setul cu 6-3. Acest set obţinut de Halep a scos-o în afara semifinalelor pe Ivanovici.

Rămasă fără miză, în afara premiului de 143.000 de dolari care se acordă pentru o victorie în grupă, partida s-a cam "stins" în al treilea set. Halep a jucat mai economicos, cu gândul la semifinala de sâmbătă, permiţându-i adversarei să obţină o victorie de palmares, după 7-6 (7), 3-6, 6-3.

Simona Halep şi-a asigurat prin calificarea în semifinale un premiu de 426.000 de dolari şi 530 de puncte WTA. Ea va mai primi un bonus de 37.000 de dolari dacă va pierde în acestă fază. Dacă va ajunge în finală, va primi 971.000 de dolari, iar dacă va câştiga turneul, 2,047 milioane de dolari.

Clasamentul Grupei Roşii este următorul: 1. Simona Halep, două victorii şi o înfrângere, 5 seturi câştigate din 7; 2. Serena Williams (SUA), două victorii şi o înfrângere, 4/6; 3. Ana Ivanovici, două victorii şi o înfrângere, 4/7; Eugenie Bouchard (Canada), trei înfrângeri.

Clasamentul Grupei Albe este următorul: 1. Caroline Wozniacki (Danermarca), trei victorii; 2. Agnieszka Radwanska (Polonia), o victorie şi două înfrângeri, 3/7; 3. Maria Şarapova (Rusia), o victorie şi două înfrângeri, 3/8; 4. Petra Kvitova (Cehia), o victorie şi două înfrângeri, 2/6.

În aceste clasamente diferenţierea s-a făcut la procentajul de seturi câştigate din totalul seturilor disputate.

După jucarea meciurilor din grupe, tabloul semifinalelor Turneului Campioanelor de sâmbătă este următorul:

ora 13.00: Simona Halep, locul 4 WTA - Agnieszka Radwanska, locul 6 WTA;

ora 09.30: Caroline Wozniacki, locul 8 WTA - Serena Williams, locul 1 WTA.

DESFĂŞURAREA LIVE-TEXT:

UPDATE Ivanovici câştigă meciul, dar este eliminată! Simona Halep termină grupa pe primul loc şi o va întâlni mâine pe Radwanska pentru un loc în finală

UPDATE Break, Ivanovici! Sârboaica serveşte pentru meci

UPDATE 4-3 pentru Ivanovici după o minge superbă, un forehand în lung de linie din alergare

UPDATE Halep îşi câştigă serviciul. Niciun break în acest set, deşi au fost nenumărate şanse ca una dintre cele două jucătoare să câştige pe serviciul adversarei

UPDATE Ivanovici continuă lupta pentru câştigarea meciului. Chiar eliminată de la Turneul Campioanelor, sârboaica îşi doreşte să încheie competiţia cu o victorie

UPDATE Halep egalează scorul. Românca salvează şi ea o minge de break în acest game

UPDATE Ivanovici salvează trei mingi de break şi îşi câştigă serviciul

UPDATE Halep egalează scorul în setul decisiv

UPDATE Ivanovici câştigă primul game din setul decisiv, pe propriul serviciu

UPDATE Set, Halep! Serena Williams răsuflă acum uşurată, este calificată în semifinale

UPDATE Break, Halep! Românca are 5-3 şi serveşte pentru set

UPDATE Un nou break pentru Ivanovici şi scorul este acum 4-3

UPDATE Ivanovici îşi câştigă serviciul cu mari emoţii. Simona a avut din nou minge de break

UPDATE Un nou game pentru Halep, care conduce acum cu 4-1 în setul doi

UPDATE Simona Halep se distanţează la 3-1 în setul secund

UPDATE Halep obţine cel de-al optulea game al meciului şi este oficial pe primul loc în Grupa Roşie! Românca o va întâlni în semifinale pe poloneza Agnieszka Radwanska

UPDATE Ivanovici îşi câştigă serviciul. Sârboaica are nevoie de o victorie în două seturi pentru a se califica

UPDATE Simona Halep câştigă primul game al setului secund.

UPDATE Set, Ivanovici! Sârboiaca îşi adjudecă un prim set spectaculos, plin de răsturnări de situaţie, inclusiv în tie-break. Ea a salvat o minge de set a româncei

UPDATE Simona Halep îşi câştigă serviciul şi vom avea tie-break

UPDATE Ivanovici câştigă un nou game şi Halep se vede nevoită să servească pentru a rămâne în set, deşi a condus cu 5-2 la un moment dat

UPDATE Un nou break pentru Ivanovici! Sârboaica revine spectaculos de la 5-2 pentru Halep în primul set

UPDATE Ivanovici îşi face serviciul şi duce scorul la 5-4. Halep are o nouă şansă de a închide setul

UPDATE Halep îşi pierde şi ea serviciul şi Ivanovici rămâne în set. E 5-3 acum

UPDATE Simona Halep face un nou break! Românca va servi pentru set

UPDATE Ana Ivanovici obţine şi ea primul break. Scorul este 4-2 pentru Simona acum, iar Ivanovici urmează la serviciu

UPDATE Un nou break pentru Halep! Românca returnează excepţional ultimul serviciu al lui Ivanovici, apoi încheie punctul cu siguranţă

UPDATE Halep se distanţează la 3-1! Românca a avut un game dificil pe propriul serviciu, dar a reuşit să îşi împiedice adversara să facă şi ea break

UPDATE Simona Halep face break! Ivanovici a greşit mai multe atacuri în acest game

UPDATE Simona Halep îşi câştigă şi ea serviciul şi scorul este 1-1 acum

UPDATE Începe meciul! Ana Ivanovici este prima la serviciu şi câştigă primul game