Prima pagină » Social » Un deputat îl critică pe ministrul Apărării, Leş, pentru primirea făcută militarilor din Afganistan: Gestul lui reprezintă o umilire a soldaţilor români

Un deputat îl critică pe ministrul Apărării, Leş, pentru primirea făcută militarilor din Afganistan: Gestul lui reprezintă o umilire a soldaţilor români

Ovidiu Raeţchi a declarat, luni, că gestul lui Gabriel Leş de a se uita în telefon în timpul onorului militarilor români întorşi din Afganistan reprezintă o umilire a acestora. Deputatul PNL i-a cerut ministrului Apărării să îşi ceară scuze.
Un deputat îl critică pe ministrul Apărării, Leş, pentru primirea făcută militarilor din Afganistan: Gestul lui reprezintă o umilire a soldaţilor români
Diana Grigore
04 mart. 2019, 21:44, Social

„Alegerea ministrului Leş de a trata onorul dat de militarii reveniţi din Afganistan cu o privire aruncată în telefon reprezintă o umilire a soldaţilor români. Leş dezonorează, în fapt, gestul de respect pe care Armată i-l oferă în virtutea funcţiei sale, răspunzând acestuia cu o sfidare”, a scris Ovidiu Raeţchi, luni, pe Facebook.

Deputatul PNL îi cere ministrului Apărării să ceară scuze Armatei Române, iar dacă nu o va face să fie demis din funcţie.

„Este inexplicabil că ministrul Leş nu a oferit nici până acum scuzele sale Armatei Române. Îi cer public să o facă. Dacă va refuză acest lucru, consider că PSD trebuie să îl retragă din poziţia de ministru al Apărării”, a conchis Raeţchi.

Reacţia liberalului vine în contextul în care ministrul Apărării a fost fotografiat, în acest week-end la Bistriţa, stând cu ochii în telefon, deşi prin faţa sa trecerea militarii Batalionului 812 Infanterie, Şoimii Carpaţilor, din Afganistan, care îi dădeau onorul.

Recomandarea video

Am observat că ne citești din . Avem o versiune dedicată acestei țări. Vrei să o încerci?
Da