- Home
- Economic
- BUCUREŞTI, (13.07.2021, 13:00)
- Gabriel Pecheanu
- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Externe
- Sănătate
- Sport
- Life-Inedit
- Meteo
- Healthcare Trends
- Economia digitală
- Facem România Bine
- Ieși pe plus
- Video
Cîţu, despre participarea României la majorarea de capital a Băncii Internaţionale de Investiţii: „România nu va investi milioane în banca ruşilor”
- Florin Cîţu spune că vor fi făcute investigaţii ca să vedem cine a decis că e bine pentru România să investească milioane de euro într-o bancă a ruşilor.
- Premierul precizează că a primit acest memorandum luni.
411 afișări

Cîţu nu este de acord cu majorarea de capital a Băncii Internaţionale de Investiţii: „România nu va investi milioane în banca ruşilor”
Florin Cîţu spune că vor fi făcute investigaţii ca să vedem cine a decis că e bine pentru România să investească milioane de euro într-o bancă a ruşilor. El precizează că nu este de acord cu memorandumul pentru majorarea de capital a Băncii Internaţionale de Investiţii.
„România nu are nimic de câştigat de pe urma participării la această bancă (Banca Internaţională de Investiţii - n.r.). Sunt foarte multe semne de întrebare despre activitatea acestei bănci. În ceea ce mă priveşte sunt total surprins şi neplăcut surprins să văd acest memorandum semnat de fostul ministru şi dat spre avizare în Guvern. Nu înţeleg cum s-a ajuns şi cine l-a convins. Ar trebui să facem o investigaţie să vedem cine l-a convins că este un lucru bun pentru România”, spune Florin Cîţu.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Țara în care se află cele mai multe restaurante cu stele Michelin. 6 localuri se clasează în top 50 cele mai bune de pe glob
-
România a cumpărat două nave „vânător de mine” britanice, la mâna a doua, HMS Blyth şi HMS Pembroke. Preţul este trecut la „secret comercial”
-
În timp ce transportul feroviar din România rămâne în urma Europei, China şi Indonezia construiesc trenuri de mare viteză
-
1 octombrie 331 î.Hr. - Alexandru cel Mare îi învinge pe perşi în bătălia de la Gaugamela
Premierul precizează că a primit acest memorandum luni.
De asemenea, el spune că o să trimită Corpul de Control la Ministerul Finanţelor pentru mai multe aspecte.
„Vom începe cu această investigaţie să vedem cine a decis că e bine pentru România să investească milioane de euro într-o bancă a ruşilor”, conchide Cîţu.
Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!
Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!



Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.




GANDUL.RO



ULTIMA ORǍ
vezi mai multe