- Home
- Externe
- NEW YORK (ONU), (29.09.2022, 19:44)
- Mihai Draghici
- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Externe
- Sănătate
- Sport
- Life-Inedit
- Meteo
- Healthcare Trends
- Economia digitală
- Facem România Bine
- Ieși pe plus
- Video
Antonio Guterres se teme de "escaladarea periculoasă" a conflictului dintre Rusia şi Ucraina
Secretarul general al Naţiunilor Unite, Antonio Guterres, a condamnat ferm, joi seară, planul Rusiei de anexare a unor regiuni ucrainene, avertizând că acţiunea riscă să genereze o "escaladare periculoasă" a conflictului militar cu Ucraina.
1042 afișări

"Ar fi o escaladare periculoasă. Orice decizie în sensul anexării regiunilor ucrainene Doneţk, Lugansk, Herson şi Zaporojie nu ar avea nicio valoare juridică şi merită să fie condamnată", a afirmat Antonio Guterres, conform agenţiei Reuters.
"Acestea acţiuni sunt împotriva a tot ceea ce ar trebui să reprezinte comunitatea internaţională. Constituie o ignorare a scopurilor şi principiilor Naţiunilor Unite. Este o escaladare periculoasă care nu îşi are locul în lumea modernă. Nu trebuie acceptată. Orice decizie a Rusiei de a continua în această direcţie va afecta în plus perspectivele de pace, va prelungi efectele dramatice asupra economiei mondiale, mai ales asupra ţărilor aflate în dezvoltare şi va perturba capacitatea noastră de a furniza asistenţă de urgenţă Ucrainei şi altora. Este momentul să ne îndepărtăm de prăpastie", a insistat secretarul general al Naţiunilor Unite, potrivit cotidianului Le Monde.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Experții în război: Ucraina are 3 opțiuni dacă Putin nu renunță. Discuțiile de pace nu se numără printre ele
-
Turnul Eiffel a fost închis din cauza grevei
-
Putin vrea război cu NATO? Analiza conflictului din Ucraina
-
Este Xi Jinping un mediator al păcii dintre Rusia şi Ucraina sau va escalada conflictul la scară globală?
Preşedintele Rusiei, Vladimir Putin, intenţionează să anunţe formal, vineri, iniţierea procedurilor de anexare a regiunilor ucrainene Doneţk, Lugansk, Herson şi Zaporojie. După finalizarea procedurii de incorporare a acestor teritorii, prin votul Parlamentului, Moscova probabil va ameninţa cu o ripostă cu armament strategic în cazul oricărui atac asupra a ceea ce va considera teritoriul rus.
Preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a convocat pentru vineri o reuniune urgentă a Consiliului Naţional de Securitate şi Apărare, în contextul planului Rusiei de a formaliza anexarea regiunilor ucrainene. Zelenski a condamnat vehement referendumurile "fără valoare" organizate în regiunile din sud-estul Ucrainei şi a avertizat că "integritatea teritorială a Ucrainei va fi restabilită". "Reacţia noastră faţă de recunoaşterea rezultatelor de către Rusia va fi foarte dură", a ameninţat liderul de la Kiev.
Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!
Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!
Răspunde pe site-urile Aleph News, Mediafax, Ziarul Financiar și pe paginile noastre de social media - ȘTIU și Aleph News. Vezi răspunsul la Știu, de la ora 19.55, Aleph News.


Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.




CANCAN.RO

GANDUL.RO


ULTIMA ORǍ
vezi mai multe