Prima pagină » Știri externe » Egiptul a cerut Marii Britanii să îngheţe conturile foştilor săi oficiali

Egiptul a cerut Marii Britanii să îngheţe conturile foştilor săi oficiali

Egiptul a cerut Marii Britanii să îngheţe conturile foştilor oficiali egipteni, a anunţat, luni, la Londra ministrul britanic de Externe, William Hague, fără a-l cita în mod clar pe preşedintele Hosni Mubarak, relatează AFP.
14 feb. 2011, 19:23, Știri externe

„Am primit o cerere din partea Guvernului egiptean de a îngheţa conturile mai multor oficiali egipteni”, a declarat Hague în faţa Camerei Comunelor.

„Vom coopera, în mod evident”, cu autorităţile egiptene „lucrând cu Uniunea Europeană şi partenerii internaţionali, aşa cum am făcut în cazul Tunisiei”, a adăugat el.

„Dacă există dovada vreunei deturnări de fonduri sau vreo utilizare ilegală a fondurilor publice, vom lua măsuri ferme şi rapide”, a declarat el. El a precizat că ministrul britanic de Finanţe, George Osborne, va discuta pe această temă cu omologii săi europeni luni seara şi marţi la Bruxelles.