Prima pagină » Știri externe » Macron, după decesul Reginei Elisabeta: Îmi amintesc de ea ca de o prietenă a Franţei

Macron, după decesul Reginei Elisabeta: Îmi amintesc de ea ca de o prietenă a Franţei

Preşedintele Franţei Emmanuel Macron spune, în mesajul adresat după moartea Reginei Elisabeta, că îşi aminteşte de ea ca de o prietenă a Franţei şi spune că a întruchipat unitatea naţiunii britanice timp de 70 de ani.
Macron, după decesul Reginei Elisabeta: Îmi amintesc de ea ca de o prietenă a Franţei

„Majestatea Sa Regina Elisabeta a II-a a întruchipat continuitatea şi unitatea naţiunii britanice timp de peste 70 de ani. Îmi amintesc de ea ca de o prietenă a Franţei, o regină a inimii care şi-a lăsat amprenta asupra ţării sale şi a secolului său”, susţine Emmanuel Macron.

Regina Elisabeta a II-a a Marii Britanii şi Irlandei de Nord a murit, joi, la Castelul Balmoral, reşedinţa sa din Scoţia, unde s-a retras în ultima perioadă.

Regina avea 96 de ani şi se afla pe tron de 70 de ani, având cea mai îndelungată domnie din istorie.

Recomandarea video

Am observat că ne citești din . Avem o versiune dedicată acestei țări. Vrei să o încerci?
Da