- Home
- Justiţie
- BRAŞOV, (04.07.2024, 17:02)
- Petru Mazilu
Suspiciuni de corupţie la o universitate din Braşov. Anchetatorii au făcut percheziţii în 10 judeţe
- Anchetatorii au făcut joi percheziţii în 10 judeţe şi în Bucureşti într-un dosar de corupţie.
- Un profesor de la o universitate privată din municipiul Braşov este bănuit că a primit bani de la mai mulţi studenţi pentru aranjarea unor examene.
Urmărește
445 afișări
Suspiciuni de corupţie la o universitate din Braşov. Anchetatorii au făcut percheziţii în 10 judeţe
DGA anunţă că „în ziua de 4 iulie 2024, în baza ordonanţelor de delegare emise de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Braşov, ofiţerii de poliţie judiciară ai Direcţiei Generale Anticorupţie – Serviciul Judeţean Anticorupţie Braşov, împreună cu colegi din cadrul structurilor DGA din alte 9 judeţe şi Structura centrală, au pus în executare 20 de mandate de percheziţie domiciliară/vehicule/corporale, la locaţii de pe raza municipiului Bucureşti şi a 10 judeţe (Alba, Buzău, Dâmboviţa, Constanţa, Covasna, Harghita, Prahova, Galaţi, Vrancea şi Giurgiu) într-o cauză penală privind săvârşirea unor fapte de corupţie în legătură cu susţinerea unor examene universitare/examene de licenţă la o universitate privată din municipiul Braşov”.
De asemenea, au fost puse în executare mandate de aducere emise faţă de 15 persoane, dintre care opt agenţi de poliţie şi un subofiţer jandarm, pentru audieri la sediul unităţii de parchet.
Anchetatorii au mai transmis că „în urma actelor de urmărire penală a rezultat bănuiala rezonabilă că, în perioada 2023 – 2024, mai mulţi studenţi ai unităţii de învăţământ superior privat au dat unui profesor, direct sau indirect, diverse sume de bani şi bunuri cu scopul promovării examenelor din cursul anului de studiu sau a examenului de licenţă”.
În cadrul dosarului penal se fac cercetări cu privire la săvârşirea infracţiunilor de luare de mită, dare de mită, trafic de influenţă şi cumpărare de influenţă.
Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!
Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!
Citește pe www.zf.ro: Se naşte un nou pol imobiliar în Bucureşti. Preţurile apartamentelor din această zonă au explodat cu 30% în doar doi ani VIDEO
Citește pe www.zf.ro: Se naşte un nou pol imobiliar în Bucureşti. Preţurile apartamentelor din această zonă au explodat cu 30% în doar doi ani VIDEO
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Pentru companiile austriece, Ungaria a devenit un vis urât. Strabag a intrat în colimatorul guvernului maghiar prin greşelile făcute la construcţia autostrăzii M30, care leagă Miskolc şi Košice. Tronsonul trebuie demolat în totalitate şi consolidat
Povestea omului care după ce a preluat afacerea familiei ce avea probleme uriaşe a decis să folosească ultimii bani pentru a cumpăra ceva ce nimieni nu voia. Unde a ajuns el acum?
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
Cât a plătit Mohamed pentru 2 prăjituri, 2 dobrogene și 2 ceaiuri la brutăria deținută de Dragoș Bucur și Dana Nălbaru
CANCAN.RO
De ce erau atât de valoroase obiectele dacice furate de la muzeul din Olanda. Ce spune directorul Muzeului Național de Istorie
GANDUL.RO
Crește valoarea tichetului la Rabla Plus. Bani în plus pentru achiziționarea de autoturisme electrice
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe
ŞTIRILE ZILEI
-
astăzi, 17:49
Proteste masive în Slovacia. Organizatorii au cerut demisia premierului Robert Fico
-
astăzi, 17:48
Live text Războiul din Ucraina, ziua 1067. Cehia, Germania şi Polonia colaborează pentru centre de sprijin pentru refugiaţii ucraineni / SUA opreşte ajutorul către Ucraina pentru 90 de zile / Putin: „Puţin probabil ca Rusia să participe la negocieri de pace în viitorul apropiat”