Prima pagină » Politic » Băsescu a promulgat Legea Voiculescu privind casele naţionalizate

Băsescu a promulgat Legea Voiculescu privind casele naţionalizate

Preşedintele Traian Băsescu a promulgat, vineri, modificarea Legii caselor naţionalizate, iniţiată de Dan Voiculescu, după ce, marţi, a declarat că nu mai are nicio posibilitate de a ataca actul normativ.
Băsescu a promulgat Legea Voiculescu privind casele naţionalizate
30 ian. 2009, 18:36, Politic

Preşedinţia informează că şeful statului a semnat, vineri, decretul de promulgare a Legii pentru modificarea şi completarea Legii 10 din 2001 privind regimul juridic al unor imobile preluate în mod abuziv în perioada 6 martie 1945 – 22 decembrie 1989.

Preşedintele trimisese Parlamentului proiectul de lege pentru reexaminare, iar apoi a atacat-o la Curtea Constituţională, care a decis să respingă sesizarea sa de neconstituţionalitate.

Conform Constituţiei, şeful statului poate cere doar o singură dată reexaminarea unei legi.

Citeşte şi

CC: Modificările la Legea caselor naţionalizate sunt constituţionale

Băsescu contestă la CC legea caselor naţionalizate

Modificările legii privind casele naţionalizate, constituţionale

Curtea Constituţională despre Legea caselor naţionalizate

 

Recomandarea video

Am observat că ne citești din . Avem o versiune dedicată acestei țări. Vrei să o încerci?
Da