- Home
- Politic
- BUCUREŞTI, (19.07.2019, 15:26)
- Alexandru Costea
- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Externe
- Sănătate
- Sport
- Life-Inedit
- Meteo
- Healthcare Trends
- Economia digitală
- Facem România Bine
- Ieși pe plus
- Video
Dan Barna va candida din partea USR-PLUS la prezidenţiale/ Dacian Cioloş, candidatul pentru funcţia de premier
Liderul USR Dan Barna va candida la alegerile prezidenţiale din toamnă din partea Alianţei 2020 USR-PLUS, potrivit unor surse politice. Liderul PLUS Dacian Cioloş va fi premierul desemnat de Alianţă în orice formulă politică după parlamentare, au declarat sursele politice pentru MEDIAFAX.
2415 afișări

BREAKING Dan Barna va candida din partea USR-PLUS la prezidenţiale/ Dacian Cioloş, candidatul pentru funcţia de premier
Surse politice au declarat, pentru MEDIAFAX, că în urma unor negocieri care au avut loc între partidele Alianţei 2020 USR-PLUS, preşedintele USR Dan Barna a fost desemnat pentru a candida la alegerile prezidenţiale din toamnă. De asemenea, partidele au ajuns la un consens şi în privinţa desemnării liderului PLUS Dacian Cioloş ca propunerea de premier al Alianţei în orice formulă politică care va fi stabilită după alegerile parlamentare din 2020, au mai declarat sursele.
ULTIMELE ȘTIRI
-
GALERIE FOTO. După Los Angeles, Raisa Ambros își va expune lucrările la o galerie din New York
-
Trump cere publicarea mandatului de percheziţie / Surse: FBI a căutat documente despre arme nucleare
-
Decizie radicală din cauza încălzirii globale: „uşa închisă sau amendă”
-
Cum să răstorni un tiran ca Putin? Cercetătorii susţin că dictatorul rus ar putea sfârşi la fel ca Ceauşescu
Barna a fost ales candidatul USR la prezidenţiale în Congresul de sâmbătă al partidului. Mihai Goţiu, Dumitru Stanca şi Dragoş Dinulescu au fost contracandidaţii lui Dan Barna pentru alegerea prezidenţiabilului USR.
Tot sâmbătă a avut loc şi Consiliul Naţional al PLUS. La finalul reuniunii, Dacian Cioloş a anunţat că a fost decis ca prezidenţiabilul partidului să fie ales prin vot electronic de către toţi membrii formaţiunii, în perioada 22-27 iulie. Cioloş a mai spus atunci că se va înscrie în competiţia internă pentru prezidenţiabilul PLUS. Alianţa vrea să meargă pe un tandem preşedinte-premier la alegerile din toamna acestui an. Dacă Dan Barna va fi prezidenţiabilul, atunci Dacian Cioloş va fi premierul sau viceversa.




Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.



GANDUL.RO


ULTIMA ORǍ
vezi mai multe