- Home
- Social
- BUCUREŞTI, (21.03.2017, 14:10)
- Oana Despa
- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Externe
- Sănătate
- Sport
- Life-Inedit
- Meteo
- Healthcare Trends
- Economia digitală
- Facem România Bine
- Ieși pe plus
- Video
Noul preşedinte al CNAS anunţă că în următorii ani nu se va renunţa la cardul de sănătate
Noul preşedintel al Casei Naţionale de Asigurari de Sănătate, Marian Burcea, a declarat că în următorii ani cadrul de sănătate nu va dispărea, precizând că în prezent mai sunt de tipărit aproximativ 800.000 de carduri.
692 afișări

"Deja este o experienţă cu aceste carduri atât la pacienţi cât şi la furnizorii, respectiv spitale, medici de familie, ambulatorii. Mai avem de tipărit circa 800.000 de carduri. Vom sta mai aplecaţi pe sistemul informatic. Sincopele din acest punct de vedere să dispară sau să fie cât mai puţine. Privim la viitor. Noi progresăm, dacă vrem să progresăm, scrie în legea din 2006 a Sănătăţii că la un moment dat, actul de indentitate să conţină şi acest certificat. Dar vorbim de un viitor. Cardul are valabilitate de cinci ani şi nu se va renunţa", a declarat Marian Burcea, preşedintele CNAS.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Centrul medical care a depistat primele cazuri de variola maimuței în Spania susține că au fost transmise pe cale sexuală
-
Secretara britanică de Externe: Republica Moldova ar trebui „echipată conform standardelor NATO”. Putin nu va renunţa la visul său de a crea „Marea Rusie”
-
Rusia interzice intrarea în ţară a 963 de americani, inclusiv a preşedintelui Biden
-
Ce rămâne în urma războiului. Spitalele ucrainiene sunt pline de copii şi tineri cu membre amputate
Marian Burcea a preluat, marţi, conducerea Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate, la eveniment participând şi ministrul Sănătăţii, Florian Bodog.
"Îmi face plăcere să vă anunţ că a fost numit noul preşedinte al CNAS în persoana domnului Marian Burcea,general de brigadă în rezervă. Domnia sa are o experienţă în domeniul asigurărilor de sănătate fiind director general la casa OPSNAJ . Eu cred că este un câştig pentru sistemul de sănătate", cred că este un câştig pentru CNAS, a spus Florin Bodog.






Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.




CANCAN.RO

GANDUL.RO


ULTIMA ORǍ
vezi mai multe