Echipa spaniolă FC Barcelona s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a eliminat formaţia germană VfB Stuttgart, scor general 5-1, câştigând, miercuri, meciul retur din optimi, disputat pe teren propriu, scor 4-0 (2-0), informează uefa.com.

21 afișări
Imaginea articolului FC Barcelona a învins VfB Stuttgart şi s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor

FC Barcelona a învins VfB Stuttgart şi s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

Golurile echipei iberice au fost marcate de Messi '13, '60 Pedro '22 şi Bojan '89.

La oaspeţi, atacantul român Ciprian Marica a intrat pe teren în minutul 70, în locul lui Pogrebniak.

FC Barcelona: Valdes - Dani Alves, Pique, Puyol, Maxwell - Busquets (Ibrahimovici '66), Yaya Toure, Iniesta (Bojan '88) - Messi, Henry (Milito '78), Pedro. Antrenor: Josep Guardiola.

VfB Stuttgart: Lehmann - Celozzi (Gebhart '46), Niedermeier, Delpierre, Molinaro - Trasch, Kuzmanovici, Khedira, Hleb - Cacau, Pogrebniak (Marica '70). Antrenor: Christian Gross.

Partida a fost condusă de o brigadă formată din centralul Alain Hamer (Luxemburg), ajutat de asistenţii Fracois Mangen (Luxemburg) şi Mark Simons (Belgia), rezervă fiind Luc Wilmes (Luxemburg).

În tur, la Stutgart, scorul a fost egal 1-1.