FC Timişoara - Gloria Bistriţa, scor 2-2, în Liga I

Formaţia FC Timişoara a remizat, sâmbătă, pe teren propriu, scor 2-2 (1-1), cu Gloria Bistriţa, într-un meci din prima etapă a ediţiei 2010/2011 a Ligii I, în care de la ambele echipe a fost eliminat câte un jucător.

15 afișări
Imaginea articolului FC Timişoara - Gloria Bistriţa, scor 2-2, în Liga I

FC Timişoara - Gloria Bistriţa, scor 2-2, în Liga I (Imagine: Alin Matei/Mediafax Foto)

Golurile echipei timişorene au fost marcate de Goga '10 şi Magera '73. Pentru Gloria Bistriţa au înscris Mureşan '19 şi Coroian '69 (penalti).

1-0: Dorin Goga a deschis scorul, în minutul 10, trimiţând mingea în poartă cu capul, din 3 metri.

1-1: Andrei Mureşan (Gloria) a egalat, în minutul 19, cu un şut din 11 metri.

Centralul Sebastian Colţescu a acordat un penalti pentru Gloria Bistriţa, în minutul 68, în urma unui fault al lui Bonfim asupra lui De Pina.

1-2: Coroian a executat penaltiul, aducând echipei oaspete avantajul pe tabela de marcaj.

FC Timişoara a rămas în inferioritate numerică, în minutul 70, Cosmin Contra fiind eliminat pentru lovirea unui adversar.

2-2: Magera a stabilit scorul final al partidei, dintr-o lovitură liberă de la 24 de metri.

Colţescu a eliminat, în minutul 82, şi un jucător al formaţiei Gloria, pe Valentin Năstase, pentru un fault la Goga.

Arbitrul a anulat la partida de la Timişoara două goluri, unul al oaspeţilor '32 şi celălalt al gazdelor '77.

FC Timişoara: 29. Pantilimon - 2. Bonfim, 28. Cisovski, 14. Mera, 8. Sepsi - 5. Alexa, 55. Bourceanu (7. Curtean '76), 31. Poparadu (22. Contra '56) - 10. Tameş (9. Axente '88), 21. Goga, 17. Magera. Antrenor: Vladimir Petrovici.

Gloria Bistriţa: 22. Albuţ - 17. Săceanu, 4. Năstase, 18. Frăsinescu. 5. Velcovici - 6. A. Mureşan, 29. P. Anton (28. Bawab '82) - 20. De Pina (25. Predescu '69), 7. Coroian (30. Băjenaru '76), 2. C. Petre - 11. De Souza. Manager: Laurenţiu Reghecampf. Director tehnic: Remus Vlad.

Cartonaşe galbene: Bourceanu '34, Goga '37, Poparadu '55 / Coroian '64, De Souza '80

Cartonaşe roşii: Contra '70 / Năstase '82

Arbitri: Sebastian Colţescu - Dragoş Iliescu, Marius Nicoară - Florin Marcu

Observatori: Nicolae Marodin, Daniel Prodan.

La partidă au asistat aproximativ 3.000 de spectatori.