FC Timişoara - Oţelul Galaţi, scor 2-0, în etapa a XVI-a a Ligii I

Formaţia FC Timişoara a învins, duminică, liderul la zi al campionatului, Oţelul Galaţi, scor 2-0 (0-0), într-un meci disputat în cadrul etapei a XVI-a Ligii I.

63 afișări
Imaginea articolului FC Timişoara - Oţelul Galaţi, scor 2-0, în etapa a XVI-a a Ligii I

FC Timişoara - Oţelul Galaţi, scor 2-0, în etapa a XVI-a a Ligii I (Imagine: Mircea Rosca/Mediafax Foto)

Primul gol al partidei a fost marcat de Marian Cisovsky, în minutul 75, în urma unei lovituri libere executate de pe partea dreaptă de Alexa, mingea a ajuns la Ianis Zicu, acesta a centrat din foarfecă, iar, după o altă greşeală a apărării Oţelului, jucătorul timişorean a înscris din 6 metri.

Al doilea gol al partidei a fost marcat de Nikolici, în minutul 78, care a pătruns pe partea stângă, a intrat în careul oaspeţilor şi l-a învins pe Grahovac cu un şut plasat la colţul lung.

FC Timişoara: 29. Pantilimon - 20. Helder, 16. Luchin, 28. Cisvosky, 8. Sepsi - 25. Burcă (15. Chiacu '66) 5. Alexa, - 21. Goga, 10. Tameş (31. Poparadu '81), 27. Zicu, - 9. Axente (19. Nikolici '46). Antrenor: Cosmin Contra

Oţelul Galaţi: 12. Grahovac - 3. Râpă, 30. Perendija, 18. Sergiu Costin, 23. Sălăgeanu - 7. Iorga (8. Antal '56), 29. Giurgiu, 26. Neagu, 14. Silviu Ilie (11. Ochiroşii '78) - 37. Viglianti - 27. Pena. Antrenor: Dorinel Munteanu

Cartonaşe galbene: Alexa '9, Sepsi '36, Zicu '71, Nikolici '80, Chiacu '90, '90 / Silviu Ilie '73, Sergiu Costin '74, Liviu Antal '78, Râpă '90+1.

Cartonaşe roşii: Chiacu '90.

Arbitri: Ovidiu Haţegan (central) - Eduard Dumitrescu, Dorin Mudura (asistenţi) - Eduard Constantinescu (rezervă)

Observatori: Cornel Sorescu, Ion Turculeanu

Supervizor: Octavian Goga.

La partidă au asistat aproximativ 18.000 de spectatori, şi 50 de suporteri ai formaţiei oaspete.

La începutul reprizei secunde, galeria grupării bănăţene a aprins mai multe torţe şi fumigene, iar fumul provocat de acestea a ajuns şi pe suprafaţa de joc. "Centralul" Ovidiu Haţegan nu a întrerupt meciul.