Gloria Bistriţa - FC Vaslui, scor 0-3

Formaţia FC Vaslui s-a impus, sâmbătă, în deplasare, în faţa echipei Gloria Bistriţa, cu scorul de 3-0 (1-0), într-o partidă contând pentru etapa a XX-a a Ligii I.

18 afișări
Imaginea articolului Gloria Bistriţa - FC Vaslui, scor 0-3

Golurile au fost marcate de Wesley '44 (penalti) şi Kirovski '85 şi '89.

FC Vaslui a deschis scorul în minutul 44, printr-un penalti executat de Wesley. Centralul Alexandru Tudor a acordat penalti pentru oaspeţi după o intervenţie a lui Joao Pedro asupra lui Milisavijevici.

Oaspeţii şi-au majorat diferenţa în minutrul 85, când Ljubjnkovic a intrat în careu, a pasat în centru pentru nou-intratul Kirovski, care a înscris, cu latul.

În minutrul 89, Milisavijevici a centrat de pe partea dreaptă şi acelaşi Kirovski a reluat cu capul, în colţul din stânga al porţii lui Tătăruşanu, stabilind scorul final al partidei.

TITLURILE ZILEI

În minutul 75, Silvăşan a fost eliminat de arbitrul Alexandru Tudor, după ce a primit al doilea cartonaş galben, în urma unui henţ inutil.

Gloria Bistriţa: 12. Tătăruşanu - 6. Păun (14. Achim '65), 17. Joao Pedro (5. Velcovici '46), 3. Ciucă, 18. Frăsinescu - 16. Nalaţi - 19. Silvăşan, 10. Sânmărtean, 30. Băjenaru (7. Coroian '59), 2. C. Petre - 11. Zaharia. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.

SC Vaslui: 1. Kuciak - 4. Ghencev, 28. Cânu, 26. Farkas, 27. Hugo Luz - 23. Pavlovici - 11. Ad. Gheorghiu (9. Burdujan '87), 20. Ljunbinkovici, 80 Wesley (14. Akakpo '62), 10. Milisavijevici - 19. Temwanjera (30. Kirovski '81). Antrenor: Viorel Moldovan.

Cartonaşe galbene: Ciucă '30, Zaharia '38, Silvăşan '60, '75 / Pavlovici '24

Cartonaş roşu: Silvăşan '75

Partida a fost arbitrată de o brigadă formată din Alexandru Tudor (central), Cristian Nica şi Eduard Dumitrescu (asistenţi). Arbitru de rezervă a fost Ionel Ivan, iar observatori Cornel Sorescu şi Viorel Boiţ.

La meci au asistat 4.500 de spectatori, între care s-au numărat şi aproximativ 60 de vasluieni.