Steroizii pot duce la impotenţă

Medicii nutriţionişti sportivi avertizează că persoanele care iau steroizi ca să „facă muşchi” riscă să se confrunte cu impotenţă, chelire, creşterea părului pe faţă şi corp sau oprirea evoluţiei creşterii. În plus, administrarea acestor compuşi chimici poate crea dependenţă şi, mai mult, persoanele respective riscă să se infecteze cu virusul HIV, informează cotidianul Gândul.

2178 afișări
Imaginea articolului Steroizii pot duce la impotenţă

Steroizii pot duce la impotenţă (Imagine: gandul.info)

Mulţi sportivi, amatori sau nu, utilizează steroizi anabolizanţi, pentru a obţine o dezvoltare mai rapidă şi mai eficientă a masei musculare. Cele mai frecvente complicaţii pe care le poate experimenta un bărbat care foloseşte steroizi anabolizanţi şi care se «văd» sunt micşorarea testiculelor, reducerea numărului de spermatozoizi, chelia, dezvoltarea glandei mamare, hipertrofia prostatică, creşterea părului de pe faţă şi corp”, atenţionează dr. Şerban Damian, nutriţionist sportiv, acreditat CIO.

Citeşte mai multe despre efectele steroizilor pe www.gandul.info

Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.

 

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.mediafax.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi aici