- Home
- Politic
- Alegeri locale 2012
- Economic
- Social
- Sport
- Externe
- Cultură-Media
- Life-Inedit
- Ştiinţă-Sănătate
- Revista presei
Reuters, AFP, AP şi Getty boicotează conferinţa în care se va anunţa selecţia oficială de la Cannes
Agenţiile de presă Reuters, AFP, AP, dar şi Getty au decis să boicoteze conferinţa de presă de joi, în care organizatorii Festivalului Internaţional de Film de la Cannes anunţă selecţia oficială.
Reuters, AFP, AP şi Getty boicotează conferinţa în care se va anunţa selecţia oficială de la Cannes (Imagine: Mediafax Foto/AFP)
Agenţiile de presă au ales să facă acest gest, referitor la conferinţa celei de-a 63-a ediţii a Festivalului de la Cannes, pentru a denunţa restricţiile impuse de organizatori în privinţa transmisiilor video pe covorul roşu.
"Am decis să boicotăm conferinţa în lumina acestor restricţii", a declarat directorul de informare AFP, Philippe Massonnet.
"Dacă aceste restricţii vor fi menţinute, ar fi inacceptabile", a mai spus acesta, adăugând că asemenea măsuri "ar penaliza numeroşi clienţi ai agenţiilor, din lumea întreagă".
Organizatorii Festivalului de la Cannes, ce se desfăşoară anul acesta între 12 şi 23 mai, au informat agenţiile că restricţiile de difuzare a imaginilor video se aplică din momentul în care vedetele urcă pe scările Palais des Festivals şi în timpul conferinţelor de presă.
Aceste restricţii vin în urma unor acorduri semnate de organizatori cu postul TV francez cu plată Canal Plus şi cu filiala de televiziune a companiei Orange, divizie France Telecom, care au exclusivitate asupra transmiterii imaginilor de pe covorul roşu şi de la alte evenimente oficiale din cadrul festivalului.
-
Reabilitarea termică a clădirilor de locuit va putea fi finanţată cu fonduri UE
Social ieri, 21:12
Creşterea performanţei energetice a clădirilor va putea fi finanţată cu fonduri europene nerambursabile, ca urmare a modificării Programului Operaţional Regional, sumele urmând să fie alocate pentru blocurile de locuinţe construite după proiecte elaborate în perioada 1950-1990. citeşte tot
-
Videanu, la Gândul Live: Deşi stă bine în sondaje, USL ar lua exact 53% cu votul uninominal
Liderul PDL Adriean Videanu a declarat, joi seară, la Gândul LIVE, că USL ar lua, cu votul uninominal, exact 53%, deşi stă foarte bine în sondaje, el menţionând, pe de altă parte, că PDL va face la locale o figură bună şi va obţine peste 30% la primării şi la Consilii Judeţene. citeşte tot





Nu exista comentarii