Legea privind locuinţele de sprijin, destinate persoanelor care au fost evacuate prin executare silită din casele proprietate personală fiindcă nu şi-au mai putut plăti ratele la credit, intră în vigoare de vineri, 23 iunie.
Conform Legii 143/2017, care modifică Legea locunţei, persoanele sau familiile care au fost evacuate prin proceduri de executare silită din locuinţele proprietate personală, în urma neachitării obligaţiilor contractuale prevăzute în contracte de credit ipotecar, şi a căror situaţie economică nu le permite accesul la o locuinţă în proprietate sau închirierea unei locuinţe în condiţiile pieţei au dreptul la o locuinţă de sprijin, cu o suprafaţă utilă de cel mult 100 mp.
“Locuinţele de sprijin se repartizează de către autorităţile administraţiei publice locale, care le-au cumpărat prin licitaţie publică, pe baza criteriilor stabilite anual prin hotărâre a consiliului local, în condiţiile prevederilor prezentului capitol. De aceste locuinţe pot beneficia persoanele şi familiile care urmează a fi evacuate sau au fost evacuate prin proceduri de executare silită din locuinţe, în urma neachitării obligaţiilor derivate din contractele de credit ipotecar”, se arată în actul normativ.
Contractul de închiriere se încheie de către primar sau de către o persoană împuternicită de acesta cu beneficiarii stabiliţi de consiliul local, pe o perioadă de cinci ani, cu posibilitatea prelungirii pe baza declaraţiei de venituri şi a actelor doveditoare necesare conform prevederilor legale.
Nivelul chiriei nu va depăşi 10% din venitul net lunar, calculat pe ultimele 12 luni, pe familie. Diferenţa până la valoarea nominală a chiriei va fi subvenţionată de la bugetul local al unităţii administrativ-teritoriale unde este situată locuinţa de sprijin.
Legea prevede că beneficiarii locuinţelor de sprijin nu au dreptul să subînchirieze, să transmită dreptul de locuire sau să schimbe destinaţia spaţiului închiriat, sub sancţiunea rezilierii contractului de închiriere şi a suportării eventualelor daune aduse locuinţei şi clădirii, după caz.
Citeşte şi: Boeing întrece Airbus, ca valoare a comenzilor pentru avioane, pentru prima dată în ultimii cinci ani
Citeşte şi: Topul celor mai scumpe apartamente din România. Aproape 4 milioane de euro, cea mai costisitoare locuinţă din Bucureşti
Citeşte şi: Cele mai valoroase branduri din lume. Cum arată top 5 la nivel mondial şi cine este numărul 1 în Europa. Valoarea totală a brandurilor în 2017 a urcat la 3.640 miliarde dolari
Citeşte şi: Wizz Air înfiinţează prima bază operaţională în Europa Occidentală, pe Aeroportul londonez Luton