CFR Cluj a remizat la Timişoara, scor 1-1, în Liga I

Echipa CFR Cluj a terminat la egalitate, luni, în deplasare, scor 1-1 (0-0), cu formaţia FC Timişoara, în ultimul meci al etapei a XXVIII-a a Ligii I.

11 afișări
Imaginea articolului CFR Cluj a remizat la Timişoara, scor 1-1, în Liga I

CFR Cluj a remizat la Timişoara, scor 1-1, în Liga I (Imagine: Cosmin Dan/Mediafax Foto)

Oaspeţii au deschis scorul prin Deac '56, iar gazdele au egalat prin Alexa '90+8.

Deac a înscris în minutul 56, când a trecut şi de portarul Taborda, iar apoi a trimis mingea, din unghi închis, în bara din stânga porţii, balonul intând apoi în plasă.

Alexa a egalat în minutul 90+8, cu o lovitură de cap, din apropierea careului mic.

Oaspeţii au jucat în inferioritate numerică din minutul 89, când portarul Nuno Claro a fost eliminat pentru al doilea cartonaş galben, iar în poarta clujenilor a intrat fundaşul Cadu.

FC Timişoara: 99. Taborda - 2. Bonfim, 6. Nibombe, 28. Cisovsky, 8. Sepsi - 34. Contra, 5. Alexa, 55. Bourceanu (20. Cl. Ionescu '83), 7. Curtean (9. Cociş '75) - 21. Goga (27. Magera '75), 11. Mansour. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.

CFR Cluj: 1. Nuno Claro - 4. Panin (2. Tony '83), 20. Cadu, 13. Piccolo, 23. Veloso - 6. G. Mureşan - 77. Deac, 16. Bottone, 8. Peralta (15. Alcantara '70), 19. Culio - 9. Traore (85. Bud '46). Antrenor: Andrea Mandorlini.

Arbitri: Augustus Constantin (centru) - Eduard Dumitrescu, Ioan Onicaş (asistenţi) - Ovidiu Haţegan (rezervă).

Observatori: Octavian Ştreng, Viorel Ilinca.

Cartonaşe galbene: Alexa '90+2 / Cadu '5, Nuno Claro '85, '89.

Cartonaş roşu: Nuno Claro '89.

La meci au asistat în jur de 12.000 de spectatori, printre care aproximativ 30 de suporteri ai oaspeţilor.

Înaintea partidei, pe stadion au fost prezentaţi componenţii echipei de baschet masculin Elba Timişoara, câştigătoarea Cupei României, iar galeria formaţiei FC Timişoara, care a introdus în stadion torţe şi fumigene, a etalat un banner cu inscripţia: "Băieţii adevăraţi au adus Cupa în Banat / Indolenţii vor banii după un alt sezon ratat", cu referire la jucătorii echipei de fotbal.

Pe stadion, înainte de primul fluier al arbitrului, s-a ţinut un moment de reculegere în memoria fostului fotbalist rapidist Sandu Neagu, decedat sâmbătă.