Formaţia Steaua a învins, duminică seară, pe Arena Naţională, cu scorul de 3-1 (0-0), echipa Dinamo, în derbiul etapei a XXX-a a Ligii I, meci marcat de incidente, şi s-a apropiat la două puncte de liderul clasamentului, ASA Târgu Mureş.

5658 afișări
Imaginea articolului Steaua a învins Dinamo, scor 3-1, în derbiul etapei a XXX-a a Ligii I. Meciul, întrerupt după ce Arlauskis a fost lovit de un obiect aruncat din tribună

DINAMO-STEAUA (Imagine: Octav Ganea/Mediafax Foto)

Golurile învingătorilor au fost marcate de Stanciu '76 (penalti), '79 şi Prepeliţă '90+23 (penalti). Pentru Dinamo a înscris Elhamed, în minutul 90+16.

0-1: Stanciu a transformat un penalti acordat pentru un fault asupra sa al lui Bărboianu;

0-2: La un un-doi între Stanciu şi Chipciu, mingea a ajuns la Stanciu, iar acesta a şutat de la 14 metri în stânga lui Marc.

1-2: Elhamed a trimis mingea în plasă din şase metri, după o pasă de la Bilinski.

1-3: Prepeliţă a transformat un penalti acordat pentru un fault al lui Bunoza la Ţucudean.

Dinamo: T. Marc - Bărboianu, A. Marc, Bunoza, Filip - Nedelcearu - Matei (Rotariu '90+3), Cristescu (Bilinski '83), Alexe, Lazăr (Elhamed '75) - M. Niculae. Antrenor: Flavius Stoican.

Steaua: Arlauskis - Râpă, Varela, Toşca, Guilherme - Prepeliţă, Breeveld (Filip '90+13) - Ad. Popa (Ţucudean '86), Stanciu (Iancu '90+7), Tănase - Chipciu. Antrenor: Constantin Gâlcă.

Cartonaşe galbene: Matei '42, Nedelcearu '45+2, Bunoza '90+21 / Arlauskis '45+2, Breeveld '69, Ad. Popa '86.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă cu Cristian Balaj la centru, ajutat la cele două linii de Valentin Avram şi Alexandru Cerei. Arbitri adiţionali au fost Cătălin Popa şi Adrian Cojocaru, iar rezervă Daniel Mitruţi.

Observatorii partidei au fost Cornel Sorescu şi Paul Mincu.

Partida a început cu aproximativ cinci minute întârziere, din cauza torţelor, petardelor şi fumigenelor aruncate de fanii dinamovişti de la PCH.

În minutul 17, suporterii dinamovişti de la Peluza Cătălin Hâldan au aruncat bucăţi de scaune şi torţe către Stanciu, care executa un corner. Suporterii de la Peluza Sud a lui Dinamo au afişat două bannere: "Un paradox în continuare, FC Gazde joacă în deplasare", "Vrem Dinamo de altădată, nu fotbalişti fără mentalitate".

Startul reprizei secunde a fost de asemenea întârziat aproape un minut, după ce a fost aruncată o torţă în zona porţii apărate de Giedrius Arlauskis. După câteva secunde de joc, meciul a fost întrerupt din cauza torţelor aruncate de fanii dinamovişti în zona porţii lui Arlauskis şi după ce un obiect l-a lovit pe portarul Stelei. Centralul Cristian Balaj a trimis cele două echipe la vestiare, iar oficialul dinamovist Ionel Dănciulescu şi căpitanul Marius Niculae au mers să discute cu suporterii. Jocul s-a reluat după aproximativ 18 minute. În momentul în care jucătorii Stelei au revenit pe teren pentru reluarea jocului, spectatorii de la tribuna oficială au aruncat o sticlă de apă spre aceştia. Centralul Cristian Balaj a luat sticla şi a băut din ea.

După ce Stanciu a înscris golul al doilea, fanii dinamovişti au aruncat din nou cu torţe pe gazon, acestea fiind scoase în afara terenului atât de jucătorii dinamovişti cât şi de arbitri.

La scorul de 2-0 pentru Steaua, suporterii dinamovişti au scandat: "Demisia".

La finalul a 90 de minute, arbitrul de rezervă a indicat 20 de minute de prelungire.

În minutul 90+3, Ţucudean a trimis mingea în poarta apărată de Marc, dar golul a fost anulat pentru ofsaid.

După fluierul final al jocului, au avut loc incidente între jucătorii celor două echipe. Iniţial s-au îmbrâncit Varela şi Elhamed, după care a avut loc un conflict între mai mulţi jucători şi membri ai stafurilor tehnice ale celor două formaţii. Incidentele au durat aproximativ un minut.

La meciul de pe Arena Naţională au asistat 25.863 de spectatori.

Galeria Stelei nu a fost prezentă, însă în public s-au aflat aproximativ 2.000 de susţinători ai Stelei. Steaua a avut la dispoziţie 3.000 de bilete pentru acest meci.