Liga I: Petrolul Ploieşti - Astra Giurgiu, scor 1-1

Echipa Petrolul Ploieşti a terminat la egalitate, duminică, pe teren propriu, scor 1-1 (0-1), cu formaţia Astra Giurgiu, într-un meci din etapa a XXIII-a a Ligii I, transmite corespondentul MEDIAFAX.

212 afișări
Imaginea articolului Liga I: Petrolul Ploieşti - Astra Giurgiu, scor 1-1

Petrolul Ploieşti - Astra Giurgiu, scor 1-1, în Liga I (Imagine: Mediafax Foto)

Oaspeţii au deschis scorul prin autogolul lui Alcenat, din minutul 42, gazdele reuşind egalarea prin prin Hoban, în minutul 90+2.

0-1: Alcenat a deviat în propria poartă o centrare venită de pe partea dreaptă de la Laban.

1-1: Coman a respins greşit o centrare şi hoban a înscris cu poarta goală de la doi metri.

Astra Giurgiu a jucat în inferioritate numerică din minutul 73, după eliminarea lui Laban pentru un fault din spate asupra lui Mutu.

Petrolul Ploieşti: Pecanha - Alcenat, Gerson (Fernandez '46), Geraldo, Guilherme - Romario (Camara '79), Hoban - Zicu (Priso '71), Teixeira, Mutu - Tamuz. Antrenor: Răzvan Lucescu.

Astra Giurgiu: D. Coman - Papp, Găman, Ben Yousef, Junior Morais - Laban, Seto - Iorga, Cristescu (Yahaya '77), William - Yazalde (Bukari '81). Antrenor: Daniel Isăilă.

Cartonaşe galbene: Hoban '55 / Laban '61, '73, Yahaya '83, Seto '90+2.

Cartonaş roşu: Laban '73.

Arbitri: Ovidiu Haţegan (central) - Radu Ghinguleac, Vasile Marinescu (asistenţi) - Florin Miron, Marius Bocăneala (asistenţi suplimenatari) - Eduard Ungureanu (rezervă).

Observatori: Aron Huzu, Paul Mincu.

La partida de la Ploieşti au asistat aproximativ 14.000 de spectatori, dintre care 30 de fani ai Astrei.

Galeria Petrolului a afişat un banner de mulţumire pentru fostul antrenor Cosmin Contra: "Contra un nume de care ne vom aminti mereu. A rescris istoria, şi-a făcut datoria...Cosmine, jos pălăria". De asemenea, fanii ploieşteni i-au dedicat un banner şi atacantului formaţiei Astra, Constantin Budescu: "Am pierdut o luptă. Ne-aţi descoperit «săgeata» din curtea noastră. Oricum, Budescu rămâne în inima noastră".