Jucătoarea Simona Halep, locul 3 WTA şi a treia favorită, a fost învinsă, marţi, cu scorul de 6-4, 6-0, de rusoaica Ekaterina Makarova, locul 11 WTA şi cap de serie numărul 10, în sferturile de finală ale Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului.

8635 afișări
Imaginea articolului Simona Halep, ELIMINATĂ în sferturi la Australian Open. Românca, învinsă de Ekaterina Makarova cu 6-4, 6-0

Simona Halep, ELIMINATĂ în sferturi la Australian Open. Românca, învinsă de Ekaterina Makarova cu 6-4, 6-0 (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

Sportiva din Rusia s-a impus după un meci care a durat o oră şi nouă minute.

În faza următoare, Makarova va juca împotriva învingătoarei din meciul Maria Şarapova (Rusia, locul 2 WTA) - Eugenie Bouchard (Canada, locul 7 WTA), care se dispută tot marţi.

La actuala ediţie a turneului de la Melbourne, Halep şi-a egalat performanţa reuşită cu un an în urmă, calificarea în sferturi. Românca, aflată la prima înfrângere în 2015, îşi va păstra locul 3 WTA şi după încheierea acestei competiţii.

Prezenţa în sferturi este recompensată la Australian Open cu 430 de puncte WTA şi un cec în valoare de 340.000 de dolari australieni (240.000 de euro), în timp ce semifinalista primeşte 650.000 de dolari australieni (aproximativ 450.000 de euro) şi 780 de puncte WTA.

DESFĂŞURAREA LIVE-TEXT A MECIULUI

UPDATE Makarova obţine victoria, după un joc foarte bun. Românca noastră nu a reuşit să se ridice în acest meci la nivelul de joc cu care ne-a obişnuit. Respect pentru tot ce faci, Simona, şi succes mai departe

UPDATE 5-0 pentru Makarova, care mai are, din păcate pentru noi, un pas mic până în semifinalele Australian Open, unde am fi dorit-o pe Simona Halep

UPDATE 4-0 pentru Makarova, care joacă din ce în ce mai bine, purtată pe val de scorul, surprinzător pentru mulţi, de pe tabelă

UPDATE 3-0 acum pentru Makarova şi scenariul primelor trei game-uri din primul set este tras la indigo în cel de-al doilea set. Halep nu reuşeşte să găsească antidotul pentru loviturile puternice ale rusoaicei şi este clar că astăzi nu se află în cea mai bună formă

UPDATE 2-0 pentru Makarova, după un game foarte disputat pe serviciul rusoaicei. Setul doi începe, din păcate, la fel ca primul

UPDATE Makarova obţine break-ul şi în setul secund. Halep a comis o dublă greşeală la scorul de 40-40, deschizându-i şansa rusoaicei către un nou break. Makarova, bineînţeles, a profitat

UPDATE Începe setul doi, tot cu Simona Halep la serviciu

UPDATE Makarova câştigă primul set! Rusoaica a servit foarte bine şi în acest ultim game al primului set. Să sperăm că Simona va reuşi să o anihileze pe Makarova şi să întoarcă rezultatul partidei

UPDATE Game, Halep. Românca îşi face serviciul şi are o ultimă şansă de a se menţine în acest prim set

UPDATE Makarova face 5-3 după un game foarte disputat. Românca a comis şi în acest game câteva erori cu care nu ne-a obişnuit în acest turneu. Rusoaica este un adversar redutabil, serveşte foarte bine şi este extrem de agresivă, aşa cum atenţiona şi Halep înaintea meciului

UPDATE Simona îşi face serviciul, nu fără emoţii însă. E bine că românca rămâne în set, urmează acum un game foarte important, pe serviciul adversarei

UPDATE Halep aleargă foarte mult în acest prim set. Românca este nevoită să îşi pună în evidenţă calităţile fizice datorită agresivităţii rusoaicei, care o plimbă dintr-o parte în alta a terenului cu lovituri foarte puternice

UPDATE Makarova îşi câştigă serviciul şi se distanţează din nou. Este 4-2 pentru ea în primul set

UPDATE Un game lejer obţinut de Halep la serviciu şi românca pare să fi intrat în meci, după începutul slab de partidă. Este 3-2 acum pentru Makarova, care urmează la serviciu

UPDATE Break, Simona! Să sperăm că aceasta este revenirea pe care o aşteptăm

UPDATE Simona încearcă să se menţină agresivă, aşa cum ne-a obişnuit, dar comite prea multe greşeli neforţate. Makarova câştigă următoarele două game-uri şi se distanţează la 3-0, cu două break-uri avans.

UPDATE Simona începe cu trac şi îşi pierde serviciul. Românca a obţinut doar un punct în primul game al meciului

UPDATE Meciul a început! Românca serveşte prima. Hai, Simona!

UPDATE Cele două jucătoare au ieşit la încălzire

Halep şi Makarova vor juca pe Rod Laver Arena, de la ora 02.00.

În programul de marţi se află şi Florin Mergea, care va juca în optimile probei de dublu mixt, alături de olandeza Michaella Krajicek, împotriva cuplului Kristina Mladenovici/Daniel Nestor (Franţa/Canada, cap de serie numărul 3). Meciul se va disputa pe Margaret Court Arena, după o partidă de dublu masculin şi două de dublu feminin.