Simona Halep versus Maria Şarapova a fost meciul care a dat startul oficial al ediţiei 2017 la US Open. Partida vedetă a primei zile, aleasă ca reper şi recomandare numărul 1 spre vizionare pentru fani de site-urile oficiale US Open, WTA, dar şi de Tennis.com, s-a încheiat cu victoria Mariei Şarapova.

7765 afișări
Imaginea articolului Simona Halep vs. Maria Şarapova 4-6, 6-4, 3-6, în meciul care a dat startul oficial la US Open 2017/ Halep, eliminată din primul tur

Simona Halep vs. Maria Şarapova 4-6, 6-4, 3-6, meciul care a dat startul oficial la US Open 2017/ Simona Halep eliminată din primul tur

UPDATE 06:00 Victoria a însemnat enorm de mult pentru "Masha". S-a lăsat în genunchi, iar ochii i s-au umezit.

UPDATE 05:48 4-6, 6-4, 3-6, Şarapova câştigă setul decisiv şi meciul. Aventura Simonei Halep la US Open 2017 s-a încheiat după o partidă care a durat aproape trei ore.

UPDATE 05:39 4-6, 6-4, 3-5, Halep reduce distanţa de Şarapova

UPDATE 05:35 4-6, 6-4, 2-5, Rusoaica obţine un nou game şi revine la diferenţa de trei game-uri. Ajunge la un game distanţă de turul doi. Simona are frecvenţă mai bună la primul serviciu, procentaj de reuşită mai bun în spatele primului serviciu.

UPDATE 05:31 4-6, 6-4, 2-4, Game câştigat de Halep

UPDATE 05:27 4-6, 6-4, 1-4, Şarapova se distanţează din nou la trei game-uri

UPDATE 05:23 4-6, 6-4, 1-3, Simona obţine un game

UPDATE 05:20 4-6, 6-4, 0-3, Maria Şarapova câştigă al treilea game consecutiv.

UPDATE 05:15 4-6, 6-4, 0-2, Rusoaica se distanţează la două game-uri în setul decisiv.

UPDATE 05:11 4-6, 6-4, 0-2, Şarapova se impune în primul game al setului decisiv,

UPDATE 05:05 Maria Şarapova ia o nouă pauză mult prea lungă de vestiare. Simona vorbeşte cu arbitra, cere mingi şi exersează serviciul. Maria s-a pierdut pe undeva, pe culoare, pe la baie... pe undeva. Cahill discută aprins cu Andrei Pavel. 56 de minute a durat setul doi. Şarapova a făcut un pas în spate - nu a mai venit deloc la fileu (o făcuse de trei ori în primul set), a greşit neforţat de 25 de ori şi a dat winner de 28 de ori. Mai îngrijită, Simona a avut nervi de oţel în final de manşă şi s-a impus cu o raţie de lovituri câştigătoare / erori neforţate de 6/7.

UPDATE 05:00 4-6, 6-4,  Simona Halep câştigă cel de-al doilea set

UPDATE 04:50 4-6, 5-4,  Halep la conducere pentru prima dată în setul al doilea, după patru game-uri câştigate consecutiv - într-un moment în care rusoaica părea că scăpase în câştigătoare. Simona s-a hrănit cu energie după forehandul din alergare care i-a adus practic victoria în game-ul pe serviciu, iar Maria Şarapova este, în sfârşit, pedepsită pentru graba extremă. Patru erori o readuc în set pe Simona, scrie Pro Sport

UPDATE 04:46 4-6, 4-4,  Simona egalează din nou

UPDATE 04:39 4-6, 3-4,  Halep obţine al doilea game consecutiv

UPDATE 04:35 4-6, 2-4, Simona Halep reduce puţin din diferenţă

UPDATE 04:30 4-6, 1-4,  Şarapova câştigă următoarele trei game-uri

UPDATE 04:15 4-6, 1-1,  Simona egalează la unu în setul al doilea

UPDATE 04:09 4-6, 0-1,  Rusoaica obţine şi primul game din cel de-al doilea set

UPDATE 04:05 4-6, Şarapova câştigă primul set al partidei după aproape o oră de joc: Presiune fantastică pe serviciul şubred al Simonei: Rusoaica atacă non-stop şi dictează ritmul.

UPDATE 03:57 4-5,  Game Şarapova, rusoaica preia din nou conducerea

UPDATE 03:55 4-4, Simona Halep şi Şarapova la egalitate

UPDATE 03:10 Primul game al partidei îi aparţine Şarapovei: Rusoaica revine după ce a fost condusă cu 15-30.

UPDATE 03:05 Primul serviciu în meci îi aparţine Şarapovei. Primul punct îi revine Simonei Halep - pe o eroare mare a rusoaicei, de pe dreapata.

UPDATE 02:58 - A început partida dintre Simona Halep şi Maria Şarapova.

Simona Halep (2 WTA) - Maria Şarapova (146 WTA) a fost partida vedetă a primei zile, aleasă ca reper şi recomandare numărul unu spre vizionare pentru fani de site-urile oficiale US Open, WTA, dar şi de Tennis.com.

"Nu este un meci dificil, pentru că Şarapova nu a jucat de mult timp şi nu mai are încrederea pe care a avut-o până acum. Nu cred că Simona o să aibă probleme", spunea Ilie Năstase, campion la US Open în 1972, citat de ProSport.

Din punct de vedere sportiv, Simona Halep are avantaj clar. Este jucătoarea numărul unu în WTA LIVE Rankings, este a doua sportivă în Race to Singapore. De partea cealaltă, Şarapova trăieşte din amintiri în acest moment: a disputat un singur meci în ultimele trei luni, vine după o accidentare care i-a dat planurile peste cap la recăpătarea dreptului de joc, după expirarea suspendării dictate de WADA.

Paradoxal, prin prisma cifrelor din dreptul jucătoarelor, al poziţionării în ierarhia WTA, acesta este cel mai uşor debut al Simonei la un turneu de Mare Şlem, de la US Open 2014 încoace, în condiţiile în care Maria Şarapova staţionează pe poziţia 146 WTA.

Simona întâlneşte o sportivă fără ritm în circuit, fără exerciţiul fizic şi mental de a face faţă unor situaţii tensionate în ultimii doi ani. Argumentele care o dau favorită pe Simona, din acest punct de vedere, sunt clare - fie că ne gândim la felul în care a încheiat Şarapova partidele cu Mladenovic (semifinala de la Stuttgart care, o dată câştigată, o ducea la Roland Garros, pe main draw) şi apoi cu Bouchard (tur 2 la Madrid), fie că ne gândim la felul în care Stephens a evoluat în faţa Simonei şi a clacat în al doilea ei meci disputat într-un an de zile, dispărând din meci după câteva puncte decisive în tiebreak-ul primului set. Evident, Maria Şarapova aparţine unei alte clase de jucătoare, dar nici chiar Roger Federer nu s-a simţit confortabil în acest an la primul meci pe iarbă jucat după un sezon de zgură în care nu a evoluat, cedând pe lipsă de reacţie duelul cu Tommy Haas, comentează  ProSport.