Prima pagină » Coronavirus » Încă un spital este afectat de coronavirus. La Maternitatea Odobescu din Timişoara patru cadre medicale au fost infectate cu COVID-19

Încă un spital este afectat de coronavirus. La Maternitatea Odobescu din Timişoara patru cadre medicale au fost infectate cu COVID-19

Încă un spital este afectat de coronavirus. La Maternitatea Odobescu din Timişoara patru cadre medicale au fost infectate cu COVID-19
Gelu Chetrăruc
29 iul. 2020, 17:49, Social

Activitatea de chirurgie de pe secţia de Ginecologie a Maternităţii Odobescu din Timişoara  a fost redusă din cauza lipsei de personal. Asistentele şi infirmierele au fost trimise acasă în izolare după ce patru colege s-au infectat cu COVID – 19. Au rămas la lucru doar două angajate care abia s-au întors din concediul de odihnă, astfel că acum se fac doar operaţiile care nu suportă amânare. Totul a început în acest weekend când una dintre asistente şi-a pierdut gustul şi mirosul. Şi-a anunţat superiorii, iar luni toate colegele au fost testate, patru dintre ele fiind pozitive.

Toate indiciile duc către ipoteza cum că aceste cadre medicale s-au infectat în comunitate, nu în spital, astfel că aceste cazuri nu sunt tratate ca fiind un focar. Situaţia este monitorizată atât de conducerea spitalului cât şi de DSP Timiş

Recomandarea video

Am observat că ne citești din . Avem o versiune dedicată acestei țări. Vrei să o încerci?
Da