Prima pagină » Politic » Consilierii prezidențiali, eliberați din funcție: Delia Dinu a fost consilier pentru 3 președinți

Consilierii prezidențiali, eliberați din funcție: Delia Dinu a fost consilier pentru 3 președinți

Președintele interimar al României, Ilie Bolojan, a semnat, luni, mai multe decrete pentru eliberarea din funcție a consilierilor prezidențiali. Între consilieri, Delia Dinu a asigurat serviciul în mandatele a trei președinți: Traian Băsescu, Klaus Iohannis și Ilie Bolojan.
Consilierii prezidențiali, eliberați din funcție: Delia Dinu a fost consilier pentru 3 președinți
Sursa foto: Mihai Pop/GMN/Mediafax Foto
Laura Buciu
26 mai 2025, 10:42, Politic

Au fost semnat decretul pentru eliberarea din funcția de consilier prezidențial pentru apărare și siguranță națională a lui Cristian Diaconescu, la cerere, începând cu data de 30 iunie 2025.

De asemenea, au fost semnate decrete pentru eliberarea din funcția de consilier prezidențial a lui Bogdan Mazuru începând cu data de 27 mai 2025; a Anei Birchall începând cu data de 30 iunie 2025; a Luminiței-Teodora Odobescu începând cu data de 30 iunie 2025; a Anișoarei Ancu începând cu data de 27 mai 2025; a lui Mihai Jurca începând cu data de 27 mai 2025; a Deliei începând cu data de 30 iunie 2025; a Marianei Costea începând cu data de 30 iunie 2025; a Simonei-Livia Maftei începând cu data de 30 iunie 2025; a Cătălinei Galer începând cu data de 30 iunie 2025.

De asemenea, au fost eliberați din funcție și consilierii de stat Bianca-Teodora Firezar începând cu data de 27 mai 2025; Gabriel-Cristian Pișcociu începând cu data de 30 iunie 2025 și Lenuța Cobuz începând cu data de 30 iunie 2025.

Eliberarea din funcție s-a făcut la cerere.

Dintre consilierii prezidențiali, Delia Dinu a servit pentru trei președinți, dintre care doi aleși: Traian Băsescu și Klaus Iohannis, și un interimar, Ilie Bolojan.