Prima pagină » Politic » Iliescu: Mi se pare firească decizia Parchetului, e corectă

Iliescu: Mi se pare firească decizia Parchetului, e corectă

Fostul preşedinte Ion Iliescu a declarat, joi seară, pentru MEDIAFAX, că aşteaptă să vadă motivarea deciziei procurorilor Parchetului instanţei supreme privind scoaterea sa de sub urmărire penală în dosarul privind mineriada şi că, altminteri, această decizie i se pare firească.
Iliescu: Mi se pare firească decizia Parchetului, e corectă
18 iun. 2009, 21:53, Politic

"Mi se pare firească această decizie, era firesc să se ia această decizie, e corectă", a spus Iliescu.

Procurorii Parchetului instanţei supreme au decis scoaterea de sub urmărire penală a fostului preşedinte Ion Iliescu în dosarul privind mineriada, din aceleaşi motive ca şi în cazul revoluţiei,unde fostul magistrat Dan Voinea, care a condus Secţia Parchetelor Militare,a comis o serie de nelegalităţi.

Au fost scoşi de sub urmărire penală Ion Iliescu, Virgil Măgureanu – fost şef al SRI, Mihai Chiţac – fost ministru de Interne, Victor Athanase Stănculescu – fost ministru al Apărării, precum şi altor patru oficiali din perioada mineriadei.

De asemenea, procurorii au constatat intervenţia prescirpiţiei şi au decis încetarea urmăririi penale.

Am observat că ne citești din . Avem o versiune dedicată acestei țări. Vrei să o încerci?
Da