Aurelia Alexa

Funcţionarii publici din sistemul penitenciar reclamă sumele mari cheltuite pentru deţinuţi

Vicepreşedintele Federaţiei "Publisind", Mihaela Neacşu, a declarat, duminică, că statul plăteşte lunar 1.800 de lei pentru întreţinerea unui deţinut, susţinând că persoanele private de libertate sunt, în aceste condiţii, cele mai puţin afectate de criza economică mondială.

Costin: BNS este adeptul negocierilor, dar dacă acestea eşuează, vom merge până la grevă generală

Preşedintele Blocului Naţional Sindical, Dumitru Costin, a declarat, duminică, că BNS este adeptul negocierilor, dacă dacă acestea eşuează, membrii confederaţiei sunt dispuşi să meargă până la capăt, adică până la grevă generală.

BNS: Unele instituţii-cheie, ca APIA, ANOFM, Curtea de Conturi, se confruntă cu deficit de personal

Preşedintele Blocului Naţional Sindical (BNS), Dumitru Costin, a declarat, duminică, că în unele instituţii sunt într-adevăr mulţi angajaţi, dar în acelaşi timp există şi instituţii-cheie care se confruntă cu deficit de resurse umane, printre acestea fiind Curtea de Conturi, APIA şi ANOFM.

Dumitru Costin: Este necesară modificarea legii privind finanţele publice

Preşedintele Blocului Naţional Sindical (BNS), Dumitru Costin, a declarat, duminică, la Congresul Federaţiei "Publisind", că este necesară modificarea legii privind finanţele publice, astfel încât destinaţia banilor alocaţi de la bugetul de stat autorităţilor locale să fie clar menţionată.

Sârbu: Reducerea cu 5% a personalului bugetar nu este o obligaţie, ci o alternativă

Ministrul Muncii Marian Sârbu a declarat, duminică, la Congresul Federaţiei Sindicatelor din Administraţia Publică "Publisind", că posibilitatea reducerii cu 5% a personalului bugetar nu este o obligaţie, ci o alternativă în vederea creşterii fondului de salarii.

Oprescu: Bucureştiul a fost aproape pe ultimul loc la spaţii verzi şi acum încercăm să reparăm asta

Primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, a declarat, sâmbătă, la o acţiune de plantare de pomi organizată la Şcoala 279, în cadrul campaniei "Capitala creşte verde", că Bucureştiul a fost aproape pe ultimul loc la spaţii verzi, dar acum "încercăm să reparăm asta".

Membrii grupului "Noii Golani" au depus o plângere la Ambasada Republicii Moldova

Aproximativ 15 membri ai grupului "Noii Golani" au depus, sâmbătă, o plângere la Ambasada Republicii Moldova la Bucureşti prin care solicită explicaţii privind interzicerea accesului unor români în Republica Moldova şi cer respectarea drepturilor românilor în această ţară.
Am observat că ne citești din . Avem o versiune dedicată acestei țări. Vrei să o încerci?
Da