- Home
- Coronavirus
- BUCUREŞTI, (01.03.2021, 15:03)
- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Externe
- Sănătate
- Sport
- Life-Inedit
- Meteo
- Healthcare Trends
- Economia digitală
- Facem România Bine
- Ieși pe plus
- Video
De ce nu pot să îmi aleg tipul de vaccin cu care să mă vaccinez? Răzvan Cherecheş, prof. sănătate publică, explică
- Răzvan Cherecheş este profesor de sănătate publică la Universitatea „Babeş Bolyai”, din Cluj-Napoca.
- El răspunde pe Facebook la întrebarea „De ce nu pot să îmi aleg tipul de vaccin cu care să mă vaccinez?”
- Răzvan Cherecheş: Logistic, e imposibil ca toate cele trei vaccinuri - Pfizer, Moderna şi Astrazeneca - să fie disponibile în acelaşi moment în centrele de vaccinare.
- „În nicio ţară din lume la acest moment nu poţi să alegi tipul de vaccin cu care să te vaccinezi”, conchide Răzvan Cherecheş.
5768 afișări

FOTO: Facebook Razvan Chereches
Răzvan Cherecheş, profesor de sănătate publică din Cluj, spune că nu putem să alegem tipul de vaccin cu care să ne vaccinăm pentru că este imposibil din punct de vedere logistic ca toate cele trei vaccinuri - Pfizer, Moderna şi Astrazeneca - să fie disponibile în acelaşi moment în centrele de vaccinare.
„Să presupunem că mâine este prima zi de iarnă. Dacă eşti prins fără cauciucuri de iarnă pe stradă, primeşti amendă şi îţi dai seama că ai uitat să îţi pui cauciucuri de iarnă. Fugi repede la magazin să îţi cumperi cauciucuri de iarnă şi găseşti o coadă lungă de oameni, cu toţii vor să îşi cumpere cauciucuri de iarnă. (...) După multe ore de aşteptare de care cauciucuri de iarnă vei cumpăra? Foarte simplu, de care există în acel moment, pentru că nu ai opţiuni”, explică într-un video profesorul de sănătate publică.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Cum să devii miliardar. „Calea visatorului”, cea mai ușoară modalitate de a te îmbogăți, dar și cea mai grea
-
Simona Halep - Elena Rybakina, în semifinale la Wimbledon. În primul set, românca n-a avut răspuns la jocul adversarei / Se ştie prima prima finalistă
-
Boris Johnson demisionează, dar vrea să conducă Guvernul interimar
-
Facebook şi Instagram, în pericol să fie închise în Europa. Irlanda anunţă că va bloca Meta să trimită date peste Atlantic
În acest moment, vaccinurile sunt în aceeaşi situaţie. Toată lumea vrea să se vaccineze, dar nu există stocuri disponibile, spune Răzvan Cherecheş.
„În momentul în care te înscrii pe platforma de vaccinare vei alege un vaccin disponibil. În acest moment, vaccinurile Pfizer şi Moderna au o eficacitate între 94 şi 95%, iar vaccinul Astrazeneca are o eficacitate de 82,4 %. Toate acestea constituie o opţiune extrem de bună de protecţie împotriva Covid-19. Deci vaccinaţi-vă cu vaccinul care există în acel moment. În nicio ţară din lume la acest moment nu poţi să alegi tipul de vaccin cu care să te vaccinezi”, îşi termină mesajul Răzvan Cherecheş.
Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!
Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!


Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.


GANDUL.RO


ULTIMA ORǍ
vezi mai multe