Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 17 - 23 noiembrie

Programul principalelor teatre din Bucureşti în perioada 17 - 23 noiembrie:

664 afişări
Imaginea articolului Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 17 - 23 noiembrie

Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 17 - 23 noiembrie (Imagine: Mircea Rosca/Mediafax Foto)

Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Pictura: marţi, 18 noiembrie, ora 20.00 - "Două loturi", de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija; miercuri, 19 noiembrie, ora 20.00 - "Două loturi", de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija; joi, 20 noiembrie, ora 20.00 - "Omul care a văzut moartea", de Victor Eftimoiu, regia Dan Tudor; vineri, 21 noiembrie, ora 20.00 - "Omul care a văzut moartea", de Victor Eftimoiu, regia Dan Tudor; sâmbătă, 22 noiembrie, ora 19.00 - "Acum ori niciodată", de Vladimir Krasnogorov; duminică, 23 noiembrie, ora 19.30 - "Micul infern", de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu;

Sala Atelier: miercuri, 19 noiembrie, ora 20.00 - "Anonimul veneţian", după "Anonimo veneziano", de Giuseppe Berto, coordonator Ion Caramitru; joi, 20 noiembrie, ora 20.00 - "Anonimul veneţian", coordonator Ion Caramitru; vineri, 21 noiembrie, ora 19.30 - "Tectonica sentimentelor", de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; sâmbătă, 22 noiembrie, ora 20.00 - "Cinci femei de tranziţie", de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; duminică, 23 noiembrie, ora 20.00 - "Nebun din dragoste", de Sam Shepard, regia Claudiu Goga;

Sala Studio: vineri, 21 noiembrie, ora 19.30 - "Furtuna", după William Shakespeare, regia Alexander Morfov; sâmbătă, 22 noiembrie, ora 19.30 - "Furtuna", după William Shakespeare, regia Alexander Morfov;

Sala Media: duminică, 23 noiembrie, ora 11.00 - Teatrul Naţional pentru copii; duminică, 23 noiembrie, ora 20.00 - "Carte de vizită", regia Eugen Cristea.

Teatrul Odeon, Sala Studio: miercuri, 19 noiembrie, ora 18.00 - "Copilăria lui Bach", regia Monica Ciută; joi, 20 noiembrie, ora 19.30 - "Pescarul şi sufletul său", după Oscar Wilde, regia Carmen Lidia Vidu; vineri, 21 noiembrie, ora 19.30 - "Blifat", de Gabriel Pintilei, regia Alexandru Mihail; duminică, 23 noiembrie, ora 19.30 - "Viza de clown", de Saviana Stănescu, regia Alexandru Mihail;

Sala Majestic: joi, 20 noiembrie, ora 19.00 - "joi.megaJoy", de Katalin Thuroczy, regia Radu Afrim; vineri, 21 noiembrie, ora 19.00 - "joi.megaJoy", de Katalin Thuroczy, regia Radu Afrim; duminică, 23 noiembrie, ora 19.00 - "West Side Story", un spectacol de Răzvan Mazilu.

Teatrul Bulandra, Sala Toma Caragiu: luni, 17 noiembrie, ora 19.00 - "Conversaţia după înmormântare", de Yasmina Reza, un spectacol de Alexandru Darie; joi, 20 noiembrie, ora 18.30 - "Crimă şi pedeapsă", de F. Dostoievski, regia Yuri Kordonski; vineri, 21 noiembrie, ora 18.30 - "Crimă şi pedeapsă", de F. Dostoievski, regia Yuri Kordonski; duminică, 23 noiembrie, ora 20.00 - "Coada", de Israel Horovitz, regia Iarina Demian;

Sala Liviu Ciulei: vineri, 21 noiembrie, ora 19.00 - "Meşteşugul vieţii", de Hanoch Levin, regia Felix Alexa; sâmbătă, 22 noiembrie, ora 21.00 - "Mecanica inimii", de Mathias Malzieu, regia Chris Simion; duminică, 23 noiembrie, ora 20.00 - "Contra progresului", de Esteve Soler, regia Bobi Pricop.

Teatrul de Comedie, Sala Radu Beligan: marţi, 18 noiembrie, ora 19.30 - "Mincinosul", după Carlo Goldoni; miercuri, 19 noiembrie, ora 19.00 - "Spiritul de familie", de Eric Assous, regia Radu Beligan; joi, 20 noiembrie, ora 19.00 - "Revizorul", de N.V. Gogol, regia Horaţiu Mălăele; vineri, 21 noiembrie, ora 19.00 - "Poker", de Adrian Lustig, regia Alexandru Tocilescu; sâmbătă, 22 noiembrie, ora 19.00 - "Rencontres", regia Dragoş Huluba; duminică, 23 noiembrie, ora 19.00 - "O scrisoare pierdută", de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija.

Teatrul Nottara, Sala George Constantin: miercuri, 19 noiembrie, ora 19.30 - "Comedie de modă veche", de Alexei Arbuzov, regia Vasile Toma; joi, 20 noiembrie, ora 19.30 - "Funcţionarul destinului", de Horia Gârbea, un spectacol de Anca Maria Colţeanu; vineri, 21 noiembrie, ora 19.30 - "Matrimoniale", de Lia Bugnar, un spectacol de Diana Lupescu; sâmbătă, 22 noiembrie, ora 19.30 - "Hangiţa", de Carlo Goldoni, un spectacol de Tino Geirun; duminică, 23 noiembrie, ora 19.00 - "Ultimul Don Juan", de Neil Simon, un spectacol de Petre Bokor;

Sala Horia Lovinescu: sâmbătă, 22 noiembrie, ora 19.00 - "Mobilă şi durere", de Teodor Mazilu, regia Alice Barb; duminică, 23 noiembrie, ora 19.00 - "Mult zgomot pentru nimic", de William Shakespeare, regia Diana Lupescu.

Teatrul Mic: vineri, 21 noiembrie, ora 19.00 - "Visul unei nopţi de vară", după William Shakespeare, regia Gelu Colceag; sâmbătă, 22 noiembrie, ora 19.00 - "Volpone", după Ben Jonson, regia Vlad Cristache; duminică, 23 noiembrie, ora 19.00 - "Mutter Courage", în româneşte de Victor Scoradeţ, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză.

Teatrul Foarte Mic: sâmbătă, 22 noiembrie, ora 19.00 - "Zelda", de William Luce, un spectacol de Liana Ceterchi; duminică, 23 noiembrie, ora 19.00 - "O viaţă în teatru", de David Mamet, regia Ovidiu Niculescu.

Teatrul Evreiesc de Stat: luni, 17 noiembrie, ora 19.30 - "Bună seara, domnule Wilde", de Oscar Wilde, regia Marcel Homorodean; miercuri, 19 noiembrie, ora 19.00 - "Dinastia Efros", de Iacob Gordin, regia Kincses Elemer; joi, 20 noiembrie, ora 19.00 - "Duşmancele, o poveste de iubire", după Isaac Bashevis Singer, regia Claudiu Goga; vineri, 21 noiembrie, ora 19.00 - "Un rege Lear evreu", de Iacob Gordin, regia Grigore Gonţa; sâmbătă, 22 noiembrie, ora 19.00 - "Stele rătăcitoare", adaptare de Andrei Munteanu după Şalom Alehem, regia Andrei Munteanu; duminică, 23 noiembrie, ora 19.00 - "Stele rătăcitoare", adaptare de Andrei Munteanu după Şalom Alehem, regia Andrei Munteanu.

Teatrul Masca: vineri, 21 noiembrie, ora 19.00 - "Comedia erorilor", regia Mihai Mălaimare; sâmbătă, 22 noiembrie, ora 19.00 - "Romeo şi Julieta", regia Mihai Mălaimare; duminică, 23 noiembrie, ora 19.00 - "Neguţătoarea din Veneţia", regia Michele Modesto Casarin.

Teatrul Metropolis: marţi, 18 noiembrie, ora 19.00 - "Tom şi Jerry", de Rick Cleveland, regia Florin Piersic jr.; joi, 20 noiembrie, ora 19.00 - "Visul unei nopţi de vară", de William Shakespare, versiune scenică de Victor Ioan Frunză; vineri, 21 noiembrie, ora 19.00 - "Peretele", de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 22 noiembrie, ora 16.00 - "Lecţia de violoncel", de Mona Radu, regia Felix Alexa; duminică, 23 noiembrie, ora 16.00 - "Lecţia de violoncel", de Mona Radu, regia Felix Alexa.

Godot Cafe-Teatru: luni, 17 noiembrie, ora 20.00 - "Cremă de zahăr ars. Astăzi îi spunem dragoste", de Iris Spiridon, regia Iris Spiridon; marţi, 18 noiembrie, ora 20.00 - "Ce ne spunem când nu ne vorbim", de Chris Simion, regia Chris Simion; miercuri, 19 noiembrie, ora 21.00 - "Hell", de Lolita Pille, regia Chris Simion; joi, 20 noiembrie, ora 19.00 - "Happy end", de Zsolt Poszgai, regia Alexandru Bogdan; joi, 20 noiembrie, ora 22.00 - "Marea iubire a lui Sebastian"; vineri, 21 noiembrie, ora 19.00 - "Doi şi un tulnik"; vineri, 21 noiembrie, ora 22.00 - "Noi 4", de Lia Bugnar, regia Dorina Chiriac; sâmbătă, 22 noiembrie, ora 15.00 - "Un cuplu ciudat", de Neil Simon, regia Doina Antohi; sâmbătă, 22 noiembrie, ora 19.00 - "Trişorii", după Conor McPherson; sâmbătă, 22 noiembrie, ora 22.00 - "Bullets over Lipscani", inspirat de Woody Allen, regia Eugen Gyemant; duminică, 23 noiembrie, ora 15.00 - "Cui i-e frică de Virginia Woolf?", de E. Albee, un spectacol de Mariana Cămăraşan şi Alexandra Penciuc.

Teatrul Act: duminică, 23 noiembrie, ora 19.00 - "Dumnezeul de a doua zi", de Mimi Brănescu, regia Claudiu Goga.

Unteatru: luni, 17 noiembrie, ora 19.00 - "La ţigănci", după Mircea Eliade, regia Andrei şi Andreea Grosu; vineri, 21 noiembrie, ora 19.00 - "Hotel", de Eugen Jebeleanu, regia Eugen Jebeleanu; sâmbătă, 22 noiembrie, ora 19.00 - "Retox", de Eugen Jebeleanu, un spectacol de Eugen Jebeleanu; duminică, 23 noiembrie, ora 19.00 - "Trade", de Harold Pinter, regia Sânziana Stoican.

Teatrul de Artă: joi, 20 noiembrie, ora 20.15 - "Aproape mâine", regia Andreea Vulpe; vineri, 21 noiembrie, ora 20.15 - "Şi veni bărbatul la Femeie", de Semion Zlotnikov, regia Bogdan Budeş; sâmbătă, 22 noiembrie, ora 20.15 - "Un bărbat şi mai multe femei", de Leonid Zorin, regia Bogdan Huşanu; duminică, 23 noiembrie, ora 20.15 - "Voyeur", de Gardner McKay, regia Claudiu Istodor.

Teatrul Elisabeta: miercuri, 19 noiembrie, ora 20.00 - "Artă", de Yasmina Reza, regia Alexandru Jitea; joi, 20 noiembrie, ora 20.00 - "O noapte cu Edith Piaf", adaptare de Edith Neculici după Jean Cocteau; vineri, 21 noiembrie, ora 19.00 ă "Cherchez la femme", regia Petrică Voicu; duminică, 23 noiembrie, ora 19.00 - "Portret la minut", regia Dragoş Mostenescu şi Ovidiu Ianu.

Teatrul Ţăndărică, Sala Lahovari: luni, 17 noiembrie, ora 10.00 - "Povestea lui Jester", regia Ana Crăciun; marţi, 18 noiembrie, ora 10.00 - "Muzicanţii din Bremen", regia Attila Vizauer; miercuri, 19 noiembrie, ora 10.00 - "Prinţesa şi Broscoiul", regia Decebal Marin; miercuri, 19 noiembrie, ora 18.00 - "Allegro ma non troppo", regia Julieta Gascon; joi, 20 noiembrie, ora 10.00 - "Vasilache, Mărioara şi invitaţii", regia Daniel Stanciu; joi, 20 noiembrie, ora 15.00 - "Capra cu trei iezi", regia Gabriel Apostol; joi, 20 noiembrie, ora 18.00 - "Cine eşti tu?", regia Romano Bogdan; vineri, 21 noiembrie, ora 10.00 - "Prinţ şi cerşetor", regia Cristian Mitescu; vineri, 21 noiembrie, ora 17.30 - "Dragonul", regia Liliana Gavrilescu; sâmbătă, 22 noiembrie, ora 10.00 - "Prinţ şi cerşetor", regia Cristian Mitescu; sâmbătă, 22 noiembrie, ora 12.00 - "Prinţ şi cerşetor", regia Cristian Mitescu; sâmbătă, 22 noiembrie, ora 18.00 - "Muzicanţii din Bremen", regia Attila Vizauer; duminică, 23 noiembrie, ora 10.00 - "Cenuşăreasa", regia Silviu Purcărete; duminică, 23 noiembrie, ora 12.00 - "Cenuşăreasa", regia Silviu Purcăret; duminică, 23 noiembrie, ora 18.00 - "Iubitafizica", regia Cristian Andreea Ion.

Teatrul Ţăndărică (AnimArt Studio): marţi, 18 noiembrie, ora 18.00 - "Numai lucruri bune!", regia Ciro Arancini; miercuri, 19 noiembrie, ora 18.00 - "Pasărea cea mică", regia Ramona Bogdan; joi, 20 noiembrie, ora 19.00 - "Tabula Rosa", regia Evgenia Tsichlia; duminică, 23 noiembrie, ora 10.00 - "Fabuloasa călătorie a domnului Nostoc", regia Radu Dinulescu; duminică, 23 noiembrie, ora 12.00 - "Fabuloasa călătorie a domnului Nostoc", regia Radu Dinulescu;

Teatrul Ţăndărică (Palatul Naţional al Copiilor): luni, 17 noiembrie, ora 10.00 - "Amintiri din copilărie", regia Peter Kerek;

Teatrul Ţăndărică (Teatrul Nottara): luni, 17 noiembrie, ora 18.00 - "O corabie pe valuri. Odiseea", regia Philippe Genty; vineri, 21 noiembrie, ora 19.00 - "Kajtus, vrăjitorul", regia Konrad Dworakowski;

Teatrul Ţăndărică (Institutul Oncologic Bucureşti): miercuri, 19 noiembrie, ora 15.00 - "Motanul încălţat", regia Cristian Pepino;

Teatrul Ţăndărică (Teatrul Excelsior): vineri, 21 noiembrie, ora 10.00 - "Kiki şi Bozo", regia Peter Kerek;

Teatrul Ţăndărică (Grand Cinema and More): sâmbătă, 22 noiembrie, ora 11.00 - "Cenuşăreasa", regia Silviu Purcărete;

Teatrul Ion Creangă. (Teatrul Nottara): miercuri, 19 noiembrie, ora 10.00 - "Războiul bucatelor", de Ioan Gârmacea, după Petre Ispirescu, regia Mihai Manolescu; duminică, 23 noiembrie, ora 11.00 - "Inimă rece", dramatizare de Danu Rădulescu, după Wilhelm Hauff, regia Sorana Coroamă-Stanca;

Teatrul Ion Creangă (Teatrul Excelsior): marţi, 18 noiembrie, ora 10.00 - "Crăiasa Zăpezii", dramatizare de Charles Way, după Hans Christian Andersen, regia Rosamunde Hutt; marţi, 18 noiembrie, ora 18.00 - "Crăiasa Zăpezii", dramatizare de Charles Way, după Hans Christian Andersen, regia Rosamunde Hutt; sâmbătă, 22 noiembrie, ora 11.00 - "Crăiasa Zăpezii", dramatizare de Charles Way, după Hans Christian Andersen, regia Rosamunde Hutt; sâmbătă, 22 noiembrie, ora 17.00 - "Pinguinii melomani", regia Anca Zamfirescu, Alexandrina Halic.

Teatrul Excelsior: miercuri, 19 noiembrie, ora 10.00 - "Zâna Zorilor", după Ioan Slavici, regia Ilinca Stihi; miercuri, 19 noiembrie, ora 19.00 - "Momo" sau "Strania poveste despre hoţii de timp şi copilul care le-a înapoiat oamenilor timpul furat", dramatizare după un basm-roman de Michael Ende, regia Lenuş-Teodora Moraru; joi, 20 noiembrie, ora 11.00 - "Momo" sau "Strania poveste despre hoţii de timp şi copilul care le-a înapoiat oamenilor timpul furat", dramatizare după un basm-roman de Michael Ende, regia Lenuş-Teodora Moraru; joi, 20 noiembrie, ora 19.00 - "Momo" sau "Strania poveste despre hoţii de timp şi copilul care le-a înapoiat oamenilor timpul furat", dramatizare după un basm-roman de Michael Ende, regia Lenuş-Teodora Moraru; duminică, 23 noiembrie, ora 11.00 - "Mica sirenă", după HC Andersen, regia Olimpia Arghir.

Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.

 

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.mediafax.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi aici