- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Externe
- Sănătate
- Sport
- Life-Inedit
- Meteo
- Healthcare Trends
- Economia digitală
- Facem România Bine
- Ieși pe plus
- Video
Cât îi costă pe giganţii tech concedierile în masă
Amazon, Meta, Alphabet şi Microsoft vor plăti cumulat peste 10 miliarde de dolari în taxe legate de concedieri în masă şi alte măsuri de reducere a costurilor, scrie FT.

Sursa Foto - The Apprentice
Companiile americane care au pus în aplicare cele mai mari reduceri de personal din sectorul tehnologic au dezvăluit costurile ridicate legate de eforturile lor de restructurare în declaraţiile de venituri publicate în această săptămână.
Cele patru grupuri anunţaseră anterior reduceri de 50.000 de locuri de muncă pentru a convinge Wall Street că se îndreaptă spre un "an al eficienţei", după cum l-a descris Mark Zuckerberg, directorul general al Meta. Această tendinţă vine după mai mult de un deceniu de cheltuieli mari, în cadrul unei concentrări pe o creştere agresivă a cifrei de afaceri.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Un colegiu din China încurajează dragostea. Oferă o săptămână de vacanță pentru elevii majori
-
Războiul din Ucraina, anul 2, ziua 36. Ruşii au atacat la Zaporojie / Ucraina comemorează Bucea / Putin începe recrutarea de primăvară: tineri cu vârste între 18 şi 27 de ani, în total de 147.000 de persoane
-
Criza ucraineană, speculată financiar în România. Descinderi la persoane care au cazat doar pe hârtie
-
Imagini de la bordul unui avion Su-25 ucrainean, într-o manevră de atac: zborul dă fiori
În ciuda costurilor iniţiale ridicate ale companiilor, cum ar fi plăţile compensatorii, investitorii par încurajaţi de măsurile luate.
De când şi-au anunţat oficial reducerile, companiile au adăugat împreună peste 800 de miliarde de dolari la capitalizările lor bursiere. Meta, cea care s-a mişcat cel mai devreme dintre grupurile Big Tech, şi-a văzut valoarea aproape dublată de când şi-a detaliat reducerile de personal în noiembrie.
În timp ce economiile ar fi putut fi realizate prin implementarea unor reduceri de costuri mai graduale, companiile de tehnologie au fost recompensate de pieţe pentru că "au smuls bandajul", a declarat analistul Wedbush Dan Ives.
"Big Tech a cheltuit bani ca nişte vedete rock din anii '80 în ultimii patru-cinci ani", a spus el. "Se simte ca şi cum ar exista adulţi în cameră acum".
Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!
Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!


Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.



PROSPORT.RO

CANCAN.RO

GANDUL.RO


ŞTIRILE ZILEI
-
astăzi, 08:49
LIVE TEXT Războiul din Ucraina, anul 2, ziua 36. Ruşii au atacat la Zaporojie / Ucraina comemorează Bucea / Putin începe recrutarea de primăvară: tineri cu vârste între 18 şi 27 de ani, în total de 147.000 de persoane
-
astăzi, 08:48
STUDIU Plantele emit sunete ultrasonice în rafale rapide atunci când sunt stresate