Debitul Dunării a coborât sub minimul istoric în amenajarea Porțile de Fier. Prognoza este în continuare în scădere pentru următoare zile

Publicat: 17 08. 2026, 16:02
Epava unui vapor, iesita la suprafata din cauza nivelului scazut al Dunarii, este vizibila in zona Sistemului hidroenergetic si de navigatie Portile de Fier II, in localitatea Gogosu, judetul Mehedinti, marti, 4 august 2026. JUSTINEL STAVARU / MEDIAFAX FOTO

Debitul Dunării a ajuns luni la 1.350 de metri cubi pe secundă la Porțile de Fier, semnificativ sub nivelul minim istoric înregistrat în amenajarea hidrologică de pe fluviu la intrarea în țară, a declarat Dragoș Novac, managerul sucursalei Hidrocentrale Porțile de Fier, confirmând diagnoza și prognoza Institutului Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA).

Recordul anterior la Porțile de Fier a fost raportat acum aproape 23 de ani, în septembrie 2003, când debitul a fost de 1.474 mc/s. În același an a fost și prima – și singura dată până pe 13 iulie – când România a rămas fără energie nucleară din cauza nivelul extrem de scăzut al apelor Dunării în bazinul de aspirație al pompelor de răcire a condensatoarelor turbinei de la Centrala nucleară de la Cernavodă.

„Da, așa e, cel mai mic debit în regimul amenajat. Suntem azi la 1350mc/s, mai puțin decât în 2003 (recordul anterior – n.r.). Minimele istorice au fost și mai mici: 1330mc/s în 1947, 1190 mc/s în 1902 si 1858 și 1150 mc/s în 1866 Acestea sunt informații din statistice debitelor afluente, pe care le avem și din perioada anterioară Marii Uniri”, a detaliat Dragoș Novac pentru Mediafax.

Potrivit datelor INHGA, debitul la intrarea în țară (secțiunea Baziaș) în intervalul 16 – 17.08.2026 a fost în ușoară scădere, având valoarea de 1350 m3/s, sub media multianuală a lunii august (3900m3/s) și este estimat să fie staționar până inclusiv miercuri, în schimb de joi și până duminică va scădea la 1.300 mc/s.

„Prognoza este în scădere până la 1.310 mc/s în cinci zile Sunt ceva ploi anunțate în bazin azi, vineri și până lunea următoare. Vedem ce aport aduc. Și eu sper să ieșim din perioada asta”, a conchis Dragoș Novac.

Care e situația la Cernavodă

În aval de Porțile de Fier debitele au fost în scădere, iar zilele următoare vor fi în general staționare, cu tendință ușoară de scădere.

La Cernavodă, diagnoza indică un debit de 142 mc/s duminică 16 august, care va scădea până la 118 mc/s duminica ce vine. Nivel Dunării continuă să scadă în zona Cernavodă de la minus 246 de centimetri, pe 16 august, la minus 255 de centimetri, pe 23 august.

Luând în calcul prognozele din ultimele opt zile, se poate vedea că se menține tendința de scădere, în medie 1-2 centimetri pe zi.

Cel de-al doilea reactor al Centralei nucleare a intrat în operațiuni de închidere când Dunărea a ajuns la nivelul de minus 230 centimetri.

Astfel, Unitatea 2 a CNE Cernavodă a fost oprită controlat joi dimineață, din cauza condițiilor hidrologice, iar deficitul de energie, cei aproximativ 700 MW puterea instalată, este acoperit din surse alternative și importuri

Cu puțin înaintea publicării (ora 15:46), pe fondul producției semnificative din surse solare, România exporta 942 MW.

Mai concret, consumul instantaneu înregistrat era de 5.235 MW, iar producția, de 6.177 MW, din următoarele surse:

47.53% Foto – 2.935 MW

18.96% Hidrocarburi – 1.171 MW

13.09% Hidro – 808 MW

12.28% Cărbune – 758 MW

7.03% Eolian – 434 MW

0.89% Biomasă – 55 MW

0.23% Instalații de stocare – 14 MW

0.00% Nuclear – 0 MW

Total 6.177 MW

România se află, din 1 august, în stare de alertă energetică după închiderea uneia dintre cele două unități nucleară de la Cernavodă, pe 28 iulie, și reducerea la jumătate a producției marilor hidrocentrale de la Porțile de Fier. Cele două reactoare, cu o capacitate instalată de 1.400 MW, asigură, în condiții normale de funcționare aproximativ 20% din producția de energie a României, iar hidrocentralele de pe Dunăre, o pondere de 10-15%, la nivel multianual.