- Home
- Externe
- BUCUREŞTI, (16.11.2024, 15:26)
- Iris Dutescu
Protestatarii din regiunea Abhazia refuză să părăsească parlamentul
- Protestatarii din Abhazi au refuzat sâmbătă să plece din clădirea parlamentului, pe care au luat-o cu asalt în ziua precedentă, relatează Reuters.
- Regiunea separatistă a Georgiei este susţinută de Rusia.
Urmărește
1019 afișări
Protestatarii din regiunea Abhazia refuză să părăsească parlamentul
Protestatarii ocupaseră parlamentul în semn de protest faţă de un acord de investiţii cu Moscova. Agenţia de presă rusă RIA a informat că preşedintele Aslan Bzhania a declarat sâmbătă că va demisiona şi va organiza alegeri anticipate odată ce protestatarii vor elibera parlamentul din capitala Abhaziei, Sukhumi. El a propus un vicepreşedinte ca şef interimar al statului.
„Când vor părăsi clădirea, îmi voi scrie demisia şi vom vedea la noile alegeri cât de mult sprijin vor primi”, a declarat Bzhania, citat de RIA.
El a declarat că intenţionează să candideze la acele alegeri.
ULTIMELE ȘTIRI
-
VIDEO. Protest AUR față de anularea alegerilor prezidențiale. Românii care mărșăluiesc pe străzile din București cer demisia lui Iohannis și reluarea turului 2
-
Milanovic, pe cale să câştige alegerile prezidenţiale din Croaţia, potrivit unui exit poll
-
Popularitatea lui Emmanuel Macron în rândul francezilor, în cădere liberă. Cea mai mică rată de aprobare din ultimii şase ani
-
Polonia susţine cererea lui Trump ca ţările NATO să majoreze cheltuielile pentru apărare la 5% din PIB
Protestatarii au afirmat că nu sunt împotriva legăturilor strânse ale Abhaziei cu Rusia, dar l-au acuzat pe Bzhania că „încearcă să folosească aceste relaţii în interesul său egoist (şi) să le manipuleze în scopul consolidării regimului său”.
Moscova a declarat vineri că urmăreşte cu îngrijorare „situaţia de criză” şi a îndemnat cetăţenii ruşi să evite călătoriile în Abhazia.
Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!
Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!
Răspunde pe site-urile Aleph News, Mediafax, Ziarul Financiar și pe paginile noastre de social media - ȘTIU și Aleph News. Vezi răspunsul la Știu, de la ora 19.55, Aleph News.
Citește pe alephnews.ro: Incendiile din Los Angeles fac prăpăd. Ioan Alex povestește despre focurile devastatoare de la fața locului
Citește pe www.zf.ro: Restructurarea este cuvântul de ordine în 2025, iar IT-iştii sunt primii pe listă. De la prosecco la birou şi salarii de mii de euro acum corporatiştii vor trebui să înfrunte realitatea tăierilor de salarii şi concedierilor VIDEO
Citește pe www.zf.ro: Unul dintre cele mai vechi business-uri din lume. În România, companiile se bat să câştige loc
Citește și: Şeful ONU pentru climă le cere liderilor G20 să dea un impuls; discuţiile financiare întârzie
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Senzori pentru albine și ciuperci ca materiale de construcție: Care sunt inovațiile care vor remodela viața în 2025
Cum ar arăta viaţa fără asigurări: câţi bani ar trebui să scoată din buzunar un român fără asigurare de călătorie şi sănătate
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
Cum arată iadul, porivit unui bărbat care a murit timp de 3 minute. Ce a văzut: 'Extrem de...
CANCAN.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe