Prima pagină » Știri externe » Un militar american a deschis focul împotriva colegilor săi la o bază din Irak

Un militar american a deschis focul împotriva colegilor săi la o bază din Irak

Un militar american a deschis focul luni, împotriva colegilor săi, la o bază americană din Bagdad, provocând moartea a cinci persoane, a anunţat un oficial din cadrul Departamentului american al Apărării.
11 mai 2009, 19:43, Știri externe

Cel puţin doi militari au fost răniţi la această bază, Camp Liberty, situată în regiunea capitalei irakiene, a adăugat oficialul citat.

Atacatorul s-ar fi sinucis după incident, potrivit posturilor de televiziune CNN şi MSNBC.

Anterior, armata americană anunţase moartea a cinci militari în timpul unui atac armat la o bază militară din Bagdad.

"Cinci membri ai forţelor coaliţiei au fost ucişi într-un tir de focuri la Camp Liberty, la Bagdad, în jurul orei 14.00 (14.00, ora României)", anunţase comandamentul american, fără să ofere alte detalii.

Recomandarea video

Am observat că ne citești din . Avem o versiune dedicată acestei țări. Vrei să o încerci?
Da