Băsescu: Românii pot avea încredere că Guvernul, preşedintele şi Parlamentul ştiu ce au de făcut

Publicat: 06 05. 2010, 18:30
Actualizat: 07 11. 2012, 15:10

Şeful statului a ţinut să remarce că sunt oameni şi posturi de televiziune „care deliberat intreţin o profundă atmosferă de neîncredere”.

Românii pot să aibă încrerdere că Guvernul, Parlamentul şi preşedintele ştiu ce au de făcut în stuaţia economică actuală„, a afirmat preşedintele.

Băsescu a precizat că marţi, 4 mai, la ora 12.00, s-a întâlnit cu primul-ministru, cu guvernatorul BNR, miniştrii de pe domeniile economice şi cu specialişti de la BNR. În aceeaşi zi, la ora 17.00, a afirmat că s-a întâlnit cu membrii echipei de evaluare de la FMI, UE şi Banca Mondială.

Miercuri, 5 mai, la ora 11.00 Băsescu a spus că a discutat cu primul-ministru şi cu guvernatorul BNR, precum şi cu un număr mare de miniştri din domeniile economice.

Joi, 6 mai, la 9.30, Băsescu a discutat cu liderii structurilor şi formaţiunilor politice care susţin Guvernul, iar la 14.30 cu delegaţia FMI.

„Motivele acestor întâlniri sunt legate de soluţia pe care România urmează să o adopte în continuare pentru a face faţă crizei şi pentru a limita riscul creării unei situaţii extrem de dificile”, a precizat preşedintele.