Senatul a aprobat, cu 81 de voturi „pentru” şi unul „împotrivă”, cererea de reexaminare a şefului statului care critica actul normativ adoptat anterior de Parlament, potrivit căruia organizarea referendumului nu poate avea loc simultan cu desfăşurarea alegerilor prezidenţiale, parlamentare, locale sau a alegerilor pentru Parlamentul European ori cu mai puţin de şase luni de la data alegerilor menţionate.
Comisia juridică a Senatului a adoptat raport de admitere a cererii de reexaminare. În raport se arată că se ţine cont de decizia Curţii Constituţionale, care a stabilit că toate prevederile din Legea de modificare a Legii referendumului sunt neconstituţionale.
Comisia juridică a precizat că Parlamentul nu are ce să analizeze din dispoziţiile acestei legi pentru a fi puse în concordanţă cu Constituţia, dat fiind faptul că ele au fost declarate neconstituţionale.