- Home
- Sănătate
- (14.09.2020, 17:05)
- Ioana Guruţă
- Home
- Video
- Politic
- Vești bune
- Economic
- Social
- Externe
- Revolutions
- Marius Tucă Show
- Gândurile lui Cristoiu
- Coronavirus
- Facem România bine
Întărirea sistemului imunitar în această perioadă: ce alimente trebuie să includem în dietă
- Alimentaţia are un rol important în menţinerea unui sistem imunitar puternic
- Somnul să prindă minim jumătate de oră înainte de miezul nopţii
- Sucul şi ceaiul de soc conţine acidul ferulic care luptă cu virozele
5796 afişări

Întărirea sistemului imunitar în această perioadă: ce alimente trebuie să includem în dietă
Anul acesta, gripele sezoniere se suprapun cu infecţia cu Sars-CoV-2. Igiena este primul pas pe care il poţi face pentru prevenţia gripei şi a infectării cu Covid – 19.
Nu doar ce mănânci îţi influenţează imunitatea ci şi minim 6-8 ore de somn pe noapte, hidratarea şi lupta cu sedentarismul. Un nutriţionist îţi spune că este ideal pentru a-ţi creşte imunitatea să consumi alimente, nu suplimente.
- „În primul rând aş vorbi despre acizi graşi Omega 3, îi găsim în peşte de bună calitate gătit la grătar sau la cuptor, nu afumat, nu marinat, nu din conservă. Dacă vorbim despre Zinc, ne gândim categoric la cereale integrale, în orz, în ovăz, pur şi simplu o farfurie dimineaţa cu cereale integrale, cu fructe proaspete amestecate ne-ar da Zincul pe ziua respectivă. 150 de grame de carne de vită consumată de 3 ori pe săptămână, practic ne ajută să ne luăm Seleniul de care avem nevoie. A avea imunitate bună înseamnă a avea o microbiotă sănătoasă, a avea probiotice şi prebiotice suficiente în colon, ele dau direcţia imunitară a organismului. Nu trebuie uitate probioticele din kefir, sana, lapte bătut, iaurt de băut care sunt foarte biodisponibile iar pentru persoanele care sunt alergice pentru că mai avem şi astfel de cazuri spuneam, tot ce e fermentat din legume, adică varza fermentată, conopida fermentată”, explică lector dr. Lygia Alexandrescu.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Bărbatul din Iași, care a ținut în pod un coif corintic, vechi de 2.500 de ani, nu poate fi recompensat pentru că nu l-a declarat în 72 de ore
-
România, amendată de Curtea Europeană a Drepturilor Omului pentru încălcarea drepturilor persoanelor transgender
-
Primarii marilor oraşe cer Guvernului banii cheltuiţi în timpul pandemiei
-
Coronavirus în România LIVE UPDATE 19 ianuarie. Peste 2.700 cazuri noi şi aproape 100 decese asociate COVID-19. Bilanţ complet

Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!
Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.






ULTIMA ORǍ
vezi mai multe