- Home
- Social
- BUCUREŞTI, (03.04.2013, 20:07)
- Cristian Fierbinteanu
- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Externe
- Sănătate
- Sport
- Life-Inedit
- Meteo
- Healthcare Trends
- Economia digitală
- Facem România Bine
- Ieși pe plus
- Video
Antonescu: Înţeleaptă ar fi retragerea propunerilor pentru procurori şi reluarea procedurii
Preşedintele PNL, Crin Antonescu a declarat, miercuri seară, că liberalii sunt gata oricând să preia Ministerul Justiţiei dacă se respectă criteriile pentru numirea procurorilor, menţionând că alegerea este a premierului şi adăugând că ar fi înţeleaptă retragerea actualelor propuneri.
401 afișări

Antonescu: Înţeleaptă ar fi retragerea propunerilor pentru procurori şi reluarea procedurii (Imagine: Thomas Campean/Mediafax Foto)
"Suntem gata oricând să preluăm MJ dacă se respectă criteriile pentru numirea procurorilor", a spus Antonescu.
El a precizat că alegerea este a premierului.
Antonescu a spus că ar fi înţeleaptă retragerea propunerilor, având în vedere reacţiile apărute, mai ales în rândul magistraţilor.
El a precizat că dacă Ponta nu renunţă la propuneri, responsabilitatea întreagă privind Ministerul Justiţiei aparţine PSD.
Laura Kovesi a fost propusă pentru funcţia de procuror şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie (DNA), iar Tiberiu Niţu a fost propus ca procuror general al parchetului de pe lânga Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie.
ULTIMELE ȘTIRI
-
O parte a Soarelui s-a spart, iar oamenii de știință sunt nedumeriți
-
Războiul din Ucraina, ziua 350. Rusia avertizează Marea Britanie că livrarea de avioane Ucrainei poate avea efecte militare mondiale / Zelenski s-a întâlnit cu Regele Charles / Scholz susţine sancţionarea Rusiei, dar nu vrea să participe la "competiţia" înarmării Ucrainei
-
Rusia avertizează Marea Britanie că livrarea de avioane Ucrainei poate avea efecte militare mondiale
-
Inteligenţa artificială descifrează o „carte pierdută” veche de 2.000 de ani care descrie viaţa după Alexandru cel Mare

Premierul Victor Ponta a anunţat, miercuri, după şedinţa USL, ca PSD să asume Ministerul Justiţiei, liberalii fiind de acord şi spunând că nu solicită alt portofoliu în schimb.
Ponta a afirmat, după şedinţa conducerii USL, că, prin soluţia asumării de către PSD a ministerului Justiţiei, nu doar că USL va continua, dar a fost îndepărtat orice fel de diferend existent în interiorul Uniunii.





Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.




PROSPORT.RO

CANCAN.RO

GANDUL.RO


ULTIMA ORǍ
vezi mai multe
ŞTIRILE ZILEI
-
astăzi, 22:47
Joe Biden a anunţat că îi oferă „sprijin total” preşedintelui turc Erdogan
-
astăzi, 22:29
LIVE TEXT Războiul din Ucraina, ziua 350. Rusia avertizează Marea Britanie că livrarea de avioane Ucrainei poate avea efecte militare mondiale / Zelenski s-a întâlnit cu Regele Charles / Scholz susţine sancţionarea Rusiei, dar nu vrea să participe la "competiţia" înarmării Ucrainei