AFEE a cerut, la începutul acestui an, blocarea conturilor Primăriei Focşani din cauza unor datorii de 64.000 de lei, debitele provenind de la chiriaşii unui cămin din oraş care se află în proprietatea administraţiei publice locale.
În urma unui proces care a durat aproximativ un an, Primăria a fost obligată să achite datoriile lăsate de chiriaşi.
„Suma a fost plătită integral în urmă cu câteva zile. Este vorba despre 56.000 de lei”, a declarat, joi, viceprimarul municipiului Focşani, Bogdan Matişan.
Conturile Primăriei Focşani au fost blocate la începutul anului din cauza unor datorii de aproximativ 64.000 de lei pe care instituţia le are către Agenţia de Furnizare a Energiei Electrice, debitele provenind de la chiriaşii unui cămin din oraş care se află în proprietatea administraţiei publice locale.
Viceprimarul municipiului Focşani Bogdan Matişan declara că debitele vor fi recuperate de la persoanele care au locuit în blocul respectiv şi au consumat energie electrică fără să plătească.
Blocarea conturilor Primăriei Focşani a fost făcută în urma unei decizii a Tribunalului Vrancea.