- Home
- Social
- BUCUREŞTI, (06.06.2017, 14:43)
- Mona Scarisoreanu
- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Externe
- Sănătate
- Sport
- Life-Inedit
- Meteo
- Healthcare Trends
- Economia digitală
- Facem România Bine
- Ieși pe plus
- Video
Guvernul renunţă la consultanţii fiscali, NU şi la impozitul pe gospodărie. Cum se va plăti
Guvernul nu va renunţa la impozitul pe gospodărie, a declarat marţi prim-ministrul Sorin Grindeanu. Vor fi două sau trei etape de implementare, prima în ianuarie 2018. Asta va însemna globarizarea veniturilor în mai 2018, fără a se elimina reţinerea la sursă pentru veniturile de natură salarială.
3453 afișări

Guvernul renunţă la consultanţii fiscali, NU şi la impozitul pe gospodărie. Cum se va plăti
"Este o analiză pe care domnul ministru al Finanţelor, dar şi alţii, trebuie să o prezinte. În niciun caz să se renunţe. Urmare a acestei analize vom alege forte bine momentul, să ştim foarte bine plusurile, minusurile, ce avem de făcut din momentul în care implementăm acest nou sistem", a declarat marţi Sorin Grindeanu, la sfârşitul discuţiilor avute cu ministrul Finanţelor, Viorel Ştefan.
La întrebarea adresată de Mediafax, referitoare la studiul de impact al impozitului pe gospodărie, ministrul Finanţelor a precizat că: "Se lucrează în continuare pe studiul de impact privind impozitul pe gospodărie. Până la jumătatea lui iunie vom prezenta un proiect nu numai cu impozitul pe gospodărie, ci un proiect de modificare Codului Fiscal în întregul său. Sigur că o componentă importantă se referă la acest impozit pe venit care se gestionează prin globalizare şi prin declarare pe gospodărie. Discuţiile avute au relevat faptul că sistemul poate fi îmbunătăţit faţă de varianta pe care am plecat iniţial. Pe de altă parte, avem constrângeri în ceea ce priveşte sistemul informatic al ANAF de a implementa imediat acest sistem. De aceea se întrevede un orizont de implementare de doi-trei ani, în funcţie de evoluţiile care vor fi mai ales legat de resursa informatică în administrare. Ceea ce am câştigat este faptul că am ajuns la concluzia că ceea ce ar fi trebuit să facă acei consultanţi fiscali se poate rezolva folosind resursele informatice care astăzi se regăsesc la diverse insituţii ale statului".
ULTIMELE ȘTIRI
-
Tehnologia schimbă viitorul educației. Jocurile cu inteligență artificială se adaptează la nivelul fiecărui elev și oferă feedback personalizat
-
Avioane F-16 ale SUA au ajuns la Baza aeriană Borcea pentru a consolida misiunea de poliţie aeriană a NATO în România
-
Netanyahu vorbeşte despre „o pace istorică” între Israel şi Arabia Saudită
-
Sediul Flotei ruse de la Marea Neagră, aflat în Crimeea, lovit de o rachetă ucraineană
În ceea ce priveşte modalitatea de plată a impozitului pe gospodărie, Viorel Ştefan a arătat că: "Vom pune la dispoziţie un mecanism online de plată a impozitelor şi taxelor. Ne punem problema dacă toţi cetăţenii vor avea abilitatea de a plăti online impozitele fiindcă vorbim şi despre mediul rural".
"Implementarea acestui sistem de gestiune pe venit s-ar putea să facă obiectul unui program în următorii doi-trei ani. Vor fi două sau trei etape de implementare şi cu siguranţă prima etapă va fi ianuarie 2018. Asta va însemna globarizarea veniturilor în mai 2018, fără a se elimina reţinerea la sursă pentru veniturile de natură salarială", a mai spus ministrul Finanţelor.




Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.



CANCAN.RO

GANDUL.RO


ULTIMA ORǍ
vezi mai multe