- Home
- Social
- BUCUREŞTI, (21.02.2022, 13:30)
-
Laura Buciu
Laura Buciu
- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Externe
- Sănătate
- Sport
- Life-Inedit
- Meteo
- Healthcare Trends
- Economia digitală
- Facem România Bine
- Ieși pe plus
- Video
Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila, mesaj optimist: Am trecut cu bine de acest val
- Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila, transmite un mesaj optimist, luni, spunând că cifrele arată că am trecut cu bine peste acest val şi măsurile luate au fost bune.
- Astfel, în următoarele 3 săptămâni vom ajunge la un număr cu trei cifre în cazul raportării zilnice.
2033 afișări

Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila, mesaj optimist: Am trecut cu bine de acest val
Rafila a spus că s-a intrat pe un trend descrescător şi e o diferenţă foarte mare, nu numai în ceea ce priveşte media săptămânală a numărului de decese, ci şi durata de evoluţie a acestui val, care va avea o durată mai scurtă.
„Sperăm că şi numărul de decese înregistrat în acest în acest val să fie net inferior situaţiei din valul 4, când, în total au fost înregistrate 24.000 de decese. În ceea ce priveşte evoluţia numărului de testări raportate, observaţi că rata de pozitivitate a scăzut de la circa 30 % la sfârşitul lunii ianuarie. E vorba de media săptămânală de 19,5%, deci o scădere semnificativă care se corelează foarte bine şi cu scăderea numărului de cazuri”, a spus Rafila.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Căsătoriile gay ar putea fi legalizate în România. Guvernul a adoptat proiectul de lege care va recunoaște certificatele de căsătorie LGBT din alte țări
-
Un nou aeroport în Bucureşti. Va fi construit în sudul Capitalei. Toate detaliile
-
Dezvăluiri: Cele mai moderne şi scumpe avione din lume stau la sol cu zilele din cauza problemelor / România a comandat două escadrile de F-35
-
China pune economia înainte mediului. Oficial: Eliminarea completă a combustibililor fosili nu este realistă
Potrivit ministrului, tulpina Omicron devine cvazidominantă în România şi peste 95% din totalul secvenţierilor arată că bolnavii au această tulpină.
„Cred că această evoluţie va încheia de fapt şi acest al 5-lea val al pandemiei în următoarele 3 săptămâni. Cred că în următoarele 3 săptămâni putem să discutăm despre revenirea la valori scăzute ale numărului de infectări şi sperăm să revedem acest trend cât mai rapid. Poate mai repede decât 3 săptămâni. În ceea ce priveşte numărul de cazuri de la terapie intensivă, o primă ţintă, dacă vreţi, ar trebui să fie atinsă, ar trebui să fie scăderea sub 50 % a gradului de ocupare a paturilor de la terapie intensivă, adică sub 900 de cazuri la terapie intensivă. Şi, bineînţeles, acest lucru să fie corelat cu un trend descrescător general al numărului de cazuri noi înregistrate, dar şi al numărului de cazuri internate şi în secţiile de terapie intensivă”, a mai spus Rafila.
Ministrul Sănătăţii a precizat că a fost o scădere a numărului de cazuri intervalul 14 - 21 februarie.
„Această evoluţie descendentă este legată de faptul că nu există niciun fel de estimare că se va ajunge la maximul ocupării capacităţilor de spitalizare, respectiv de spitalizare la secţiile de terapie intensivă. Am trecut cu bine de acest val. A fost o abordare corectă din punct de vedere al sănătăţii publice, care a menţinut deschise şcolile care a menţinut deschise activităţile economice şi care cred că se va solda în final şi cu mult mai puţine victime. Sigur sunt lucruri care tin de modul în care tulpina Omicron produce îmbolnăvirile, dar având în vedere numărul mare de cazuri înregistrat până în acest moment, cred că a fost o bună abordare”, a mai declarat Alexandru Rafila.

Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!
Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.




CANCAN.RO


ULTIMA ORǍ
vezi mai multe