Incidentul a avut loc în jurul orei 22.00, după ce şoferul unei autoutilitare ce transporta var nu a adaptat viteza la condiţiile de drum şi a pierdut controlul asupra volanului, ciocnind frontal un autoturism BMW ce venea din sens opus, a declarat, pentru MEDIAFAX, purtătorul de cuvânt al Brigăzii de Poliţie Rutieră Bucureşti, Ioana Stancu.
În momentul tamponării, autoturismul BMW, în care se aflau şoferul şi un pasager, a luat foc şi a ars în proporţie de 80 la sută. De asemenea, autoutilitara a fost răsturnată pe carosabil.
La faţa locului s-au deplasat două autospeciale cu apă şi spumă, un echipaj de descarcerare şi trei ambulanţe SMURD, au declarat, pentru MEDIAFAX, reprezentanți ai ISU Bucureşti.
Aceştia au precizat că pasagerul autoturismului BMW a fost transportat la spital cu răni grave, şoferul maşinii scăpând cu răni uşoare. Acesta din urmă a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind zero.
Şoferul autoutilitarei, însă, în vârstă de 36 de ani, a fugit de la locul accidentului, deşi fusese şi el rănit în urma ciocnirii, a spus Ioana Stancu.
El a fost prins în jurul orei 2.00, tot în zona Ghencea şi a fost dus de poliţişti la spital.
Bărbatul a refuzat să fie testat cu etilotestul şi să i se recolteze probe biologice.
Poliţiştii rutieri au descoperit că acesta avea şi permisul reţinut.