- Home
- Social
- BUCUREŞTI, (01.08.2019, 21:34)
- Departamentul Social - Mediafax
Tatăl Alexandrei, Ioan Măceşanu: Noi credem că este vie. Abia aştept s-o văd/ Alexandra visa să devină poliţistă
Ioan Măceşanu, tatăl Alexandrei, a spus că încă nu şi-a pierdut încrederea şi familia încă speră ca fata să fie găsită în viaţă. Acesta a menţionat că, din punctul lui de vedere, căutările ar fi trebuit să înceapă încă din momentul când a fost raportată dispariţia minorei.
Urmărește
3618 afișări
Tatăl Alexandrei, Ioan Măceşanu: Noi credem că este vie. Abia aştept s-o văd
„Nu mi-am pierdut încrederea, cred că este în viaţă, abia aştept să o văd. Sper să dea un rezultat (căutarea, n.r.). Nu ne-am îndoit niciodată, noi credem că este vie”, a spus Ioan Măceşanu, tatăl Alexandrei, la Antena3.
Acesta a relatat cum a aflat că fata a dispărut: „Când am venit acasă, soţia mi-a spus că o suna de la 2-3 şi nu răspunde la telefon. I-am spus: „Ai răbdare, să sunăm la prietene”. Am întrebat, nimeni nu ştia. Apoi ne-am dat seama: e ceva. Telefonul era închis. Am întrebat, am sperat”.
Ioan Măceşanu a subliniat că, din punctul lui de vedere, căutările ar fi trebuit să înceapă încă de miercuri seară, când a mers la secţia de poliţie pentru a raporta dispariţia Alexandrei. Însă poliţiştii i-au spus să revină a doua zi, dacă fata nu revine acasă.
ULTIMELE ȘTIRI
-
TU l-ai vota pe Donald Trump, dacă ar candida la Președinția României? VOTEAZĂ AICI / Sondaj Aleph News – Mediafax – Ziarul Financiar
-
Daunele la cablurile din Marea Baltică ar fi fost cauzate de accidente maritime, nu de sabotaj rusesc
-
Hamas aşteaptă lista cu 90 de prizonieri pelestinieni ce vor fi eliberaţi de Israel
-
Numele celor trei ostatice eliberate de Hamas, făcute publice. Printre ele, o româncă
„Toţi spun că o să apară, că aşa sunt fetele, că aşa e vârsta”, a spus acesta.
Gheorghe Dincă a sechestrat-o pe Alexandra miercuri, 24 iulie. Fata a fost dusă la casa lui de la ieşirea din Caracal..
Joi dimineaţa, Gheorghe Dincă a plecat la farmacie să cumpere nişte creme pentru a trata rănile de la mâinile Alexandrei, aşa cum a spus chiar fata la 112. A reuşit să apeleze numărul de urgenţă, după ce a găsit unul dintre cele trei telefoane ale criminalului.
Gheorghe Dincă a mărturisit, sâmbătă, că a ucis-o pe Alexandra.
Tatăl Alexandrei: Visa să devină poliţistă
Tatăl Alexandrei, Ioan Măceşanu, a declarat, joi, că visul fiicei lui era să devină poliţistă, ca o ironie a sorţii, în condiţiile în care chiar oamenii legii au eşuat în salvarea fetei.
„Un copil vesel, tot timpul cu zâmbetul pe buze, muncitoare, deşteaptă, aţi văzut cum vorbea la 112, era politicoasă. Avea note bune, nu am cuvinte”, a spus Ioan Măceşanu, la Antena3.
Întrebat ce voia să devină Alexandra, acesta a spus: „Visa să devină poliţistă. Tot timpul se uita la filme poliţiste şi de groază şi la ştiri. Ştia tot ce se întâmplă”.
Tatăl fetei a mai spus că ea nu pleca niciodată de acasă fără să anunţe.
„Când pleca întreba „Tati, mă laşi?”. (...) Noi pentru ea am fost mai mult decât părinţi, vorbeam orice, învăţam, mă întreba dacă e bine. Ne consultam, nu am cuvinte”, a mai spus acesta.
Citește pe alephnews.ro: Acordul de încetare a focului din Gaza a intrat în vigoare
Citește pe www.zf.ro: Surpriză la început de an: FMI a schimbat şeful pentru România şi descinde la Bucureşti la începutul lunii februarie să se întâlnească cu Guvernul şi BNR pentru a ”analiza evoluţiile economice şi financiare recente”
Citește pe www.zf.ro: Unul dintre cele mai vechi business-uri din lume. În România, companiile se bat să câştige loc
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
FOTO. Donald Trump a ajuns sâmbătă seara în Washington pentru a sărbători revenirea la putere. Evenimentul a început cu un foc de artificii
Surpriză la început de an: FMI a schimbat şeful pentru România şi descinde la Bucureşti la începutul lunii februarie să se întâlnească cu Guvernul şi BNR pentru a ”analiza evoluţiile economice şi financiare recente”
A doua cea mai mare metropola a lumii riscă să dispară sub ape, iar soarta mega-oraşului atârnă în mâinile unui miliardar
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
Prezentatoarea știrilor și iubita ei cântăreață, imagini îndrăznețe din vacanța romantică din Costa Rica
PROSPORT.RO
Pensii cu 660 lei mai mari pentru această categorie de pensionari din România. Vezi dacă te încadrezi!
CANCAN.RO
Tabel pentru bărbați și femei | Pe ce dată ieși la PENSIE, în funcție de luna și de anul nașterii
GANDUL.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe
ŞTIRILE ZILEI
-
astăzi, 14:32
LIVE TEXT Războiul din Ucraina, ziua 1061. Merkel subliniază importanţa NATO în sprijinirea Ucrainei şi face apel la solidaritate transatlantică / Rusia critică parteneriatul de 100 de ani dintre Ucraina şi Regatul Unit / Forţele ucrainene lovesc o fabrică ocupată de ruşi după retragere în Ciasiv Iar
-
astăzi, 14:31
Apple elimină TikTok şi alte aplicaţii ByteDance din SUA, printre care şi CapCut