Prima pagină » Social » Vâlcea: Incendiul de la fabrica de vopsele din Mihăeşti, provocat de defectarea unui termostat

Vâlcea: Incendiul de la fabrica de vopsele din Mihăeşti, provocat de defectarea unui termostat

Incendiul izbucnit, vineri, la fabrica de vopsele din comuna vâlceană Mihăeşti a fost provocat de defectarea termostatului de protecţie de la una dintre maşinile de împachetat a baxurilor cu diluant, fapt ce a determinat supraîncălzirea foliei de ambalat şi a celorlalte materiale combustibile.
01 apr. 2011, 16:58, Social

Potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Vâlcea, cpt Cătălin Popescu, în urma incendiului au ars 500 de litri de diluant, trei tone de aracet ambalat, 1.500 de flacoane cu soluţie antimucegai şi o sută de kilograme de folie de ambalat. De asemenea, au fost distruse de flăcări două maşini de împachetat şi aproape 250 de metri pătraţi din acoperişul halei de producţie, instalaţia electrică şi tâmplăria din secţie.

„Cercetările făcute la faţa locului arată că incendiul s-ar fi declanşat ca urmare a defectării termostatului de protecţie de la una din maşinile de împachetat a baxurilor cu diluant, supraîncălzirea foliei de ambalat şi a celorlalte materiale combustibile ducând la declanşarea incendiului, iar flăcările s-au propagat cu repeziciune în întreaga încăpere, din cauza substanţelor inflamabile”, a declarat purtătorul de cuvânt al ISU Vâlcea, cpt Cătălin Popescu.

Acesta a precizat că prin intervenţia pompierilor a fost salvat laboratorul de analiză şi cercetare, precum şi depozitul în care erau stivuiţi paleţii cu flacoane de diluant.

„Conform estimărilor preliminarii, valoarea pagubelor însumează aproximativ 100.000 de lei, iar cea a bunurilor salvate circa 400.000 de lei”, a declarat Cătălin Popescu.

Incendiul la fabrica de vopsele din comuna vâlceană Mihăeşti a fost anunţat în jurul orei 11.00, la 112, de către paznicul unităţii, iar la faţa locului au ajuns cinci autospeciale ale ISU şi s-a cerut şi sprijinul pompierilor de la combinatul chimic Oltchim.

Incendiul, care a fost stins de pompieri după aproximativ o oră, a izbucnit la secţia de diluanţi a fabricii, unde erau depozitate produse precum acetonă, benzină de extracţie şi toluent.

Recomandarea video

EXCLUSIV | Parchetul General: Decizia CJUE privind prescripția se aplică doar cazurilor de fraudă cu fonduri europene și evaziune fiscală, nu și celor de corupție / Ce se mai poate face astfel încât infractorii și inculpații să nu scape pe prescripție / Fosta judecătoare Daniela Panioglu demontează interpretarea parchetului / Fostul procuror Elena Hach: Corupția cu bani europeni nu se mai prescrie pe regula ÎCCJ
G4Media
A murit Spiridon, tatăl lui Adrian Mutu » Fan Știința, părinte exigent + Pasiunea transmisă printr-o pereche de jambiere
GSP.ro
Zece alpiniști, inclusiv celebrul Nirmal Purja, sunt căutați de salvatori după o avalanșă pe unul dintre cei mai înalți munți din lume. Mesajul transmis de alpinistul Horia Colibășanu
Gandul
'L-au resuscitat'. Prima reacție a lui Stelian Ogică, după ce Adrian Ropotan a fost implicat într-un accident teribil
Cancan
Anamaria Prodan, apariție fără inhibiții la 53 de ani, în costum de baie
Prosport
Pedeapsă mică pentru contabila care a țepuit MAE cu 8,4 milioane de lei. Cum povestește inculpata că a luat banii: „Când diplomații erau în misiune, eu îi treceam ca fiind în concediu”
Libertatea
Adrian Ropotan, în stare gravă după accidentul de microbuz din Argeș. Antrenorul a fost resuscitat la fața locului. Imagini de la locul accidentului
CSID
Un proprietar își vinde mașina chinezească pe Autovit după 30.000 KM. Cât cere pe ea
Promotor
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia