Dinamo Bucureşti a câştigat Cupa României la volei masculin

Echipa de volei masculin Dinamo Bucureşti a câştigat, luni, la Baia Mare, finala Cupei României, în faţa formaţiei Tomis Constanţa, scor 3-0 (25-14, 25-22, 25-17).

51 afișări
Imaginea articolului Dinamo Bucureşti a câştigat Cupa României la volei masculin

Dinamo Bucureşti a câştigat Cupa României la volei masculin (Imagine: Mediafax Foto)

Rezultatele înregistrate la turneul de la Baia Mare au fost următoarele:

Optimi de finală - SCM U Craiova-"U" Cluj 1-3, Torpi Tg. Mureş-VCM LPS Piatra Neamţ 0-3, Explorări Baia Mare-CSMU Suceava 3-0 şi CSM Bucureşti-Steaua Bucureşti 3-1.

Sferturi de finală - "U" Cluj-Remat Zalău 0-3, VCM LPS Piatra Neamţ-Tomis Constanţa 0-3, Ştiinţa Explorări Baia Mare-Dinamo Bucureşti 2-3 şi CSM Bucureşti-Unirea Dej 12-3.

Semifinale - Dinamo Bucureşti-Remat Zalău 3-1, Tomis Constanţa-Unirea Dej 3-2.

Finală - Dinamo Bucureşti-Tomis Constanţa.

Turneul de la Baia Mare s-a desfăşurat într-un anonimat total, doar câteva zeci de fani asistând la fiecare partidă, inclusiv la finală.

Prin câştigarea Cupei României, Dinamo Bucureşti a obţinut dreptul de participare în cupele europene, în sezonul 2011-2012.